Jajka: jak naprawdę wpływają na nasze zdrowie ?
Nie bez powodu jajko jest symbolem nowego życia. Dziś już wiemy, że jest najbardziej powszechnym superfood, czyli produktem, który ma mnóstwo zalet! Wiele właściwości może zaskoczyć!
Wiele osób wciąż uważa, że z ilością jajek nie wolno przesadzać. Jedno, dwa w tygodniu? Ależ nie! WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca dziś zdrowej dorosłej osobie spożywanie do 10 jajek tygodniowo. Wlicza się w to oczywiście produkty jajeczne, jak ciasta, naleśniki, makaron.
Jajka w diecie wzmacniają kości i zęby
Prawda: Zawierają dużo łatwo przyswajalnego białka, wapnia i wit. D, której organizm nie potrafi wytwarzać sam. Jedno jajko dostarcza 4 proc. dziennego zapotrzebowania dla zdrowej osoby dorosłej na witaminę D.
Jajka sprzyjają rozwojowi miażdżycy
Fałsz: Badania dowodzą, że zawarte w jajach kwasy tłuszczowe omega i cholina zmniejszają stężenie trójglicerydów, obniżają ciśnienie tętnicze, korzystnie działają na śródbłonek naczyniowy, hamują proces krzepnięcia krwi. Mimo, że jedno duże jajo zawiera dopuszczalną dzienną dawkę cholesterolu, powyższe składniki chronią przed miażdżycą, a cholesterol ten jest inaczej metabolizowany, niż ten produkowany przez wątrobę. Winny miażdżycy jest wadliwy metabolizm, a nie skład zjadanych produktów. Jajka w diecie powinny ograniczyć do 3-4 tygodniowo tylko osoby z hipercholesterolemią.
Jedząc jajka, zapobiegasz anemii
Prawda: Są bogate w dobrze przyswajalne żelazo i kwas foliowy. Gotowane jajko kurze zawiera 1,89 mg żelaza w 100 g, a samo żółtko: 2,73 mg/100 g. Z anemią pomaga też walczyć witamina B12 występująca w jajkach.
Maluchom nie podajemy jajek, bo uczulają
Fałsz: Alergię na kurze jaja ma ok. 5 proc. społeczeństwa. Badania londyńskich naukowców dowodzą jednak, że stopniowe rozszerzanie diety dzieci po 6. miesiącu życia o jajka zmniejsza ryzyko wystąpienia u nich uczuleń pokarmowych.
Jajka poprawiają wzrok
Prawda: Żółtko jest bogate w luteinę (zmniejsza ryzyko zaćmy) i ważną dla oczu witaminę A. W jednym jajku jest aż 25 proc. zalecanej dziennej dawki tej witaminy.
Nie warto przepłacać - jajko to jajko
Fałsz: Warto kupować jaja z wolnego wybiegu lub bezpośrednio od hodowców, bo mają nawet kilkaset razy więcej cennych składników, m.in. kwasów omega, niż te od kur klatkowych, tuczonych niskowartościową paszą z syntetycznym beta-karotenem, dla poprawy koloru żółtka.
Długo gotowane jajka są ciężkostrawne
Prawda: Osoby o wrażliwym żołądku powinny unikać jedzenia jajek na twardo, zwłaszcza zbyt długo gotowanych. Wówczas wytwarzają się w nich związki siarki z żelazem (ciemna obwódka), które mogą podrażniać śluzówkę wrażliwego żołądka. Lepiej unikać również smażenia jaj na dużej ilości masła, tłustego boczku - to jest zbyt ciężkostrawne.
Zestawienia, które nam nie posłużą
Jajka i boczek
Choć w jajecznicy smakują świetnie, zakwaszają organizm, razem dostarczają za dużo tłuszczu, cholesterolu i białka odzwierzęcego, przez co są zbyt ciężkostrawne.
Jajka i ziemniaki
Bulwy zawierają minerały, które utrudniają przyswajanie żelaza i wapnia z jaj.
Jajka i ryby
Np. łosoś, makrela Awidyna, obecna w białku jaja hamuje wchłanianie witamin z grupy B, zwłaszcza B7 (biotyny) z tłustych ryb morskich.