Jak chronić się przed rakiem prostaty?
Prostata to narząd znajdujący się pod pęcherzem, którego zadaniem jest uczestnictwo w procesie produkcji nasienia. Badania dowodzą, że rak prostaty jest drugim w kolejności nowotworem złośliwym, który atakuje mężczyzn w USA. Ryzyko zachorowania zwiększa się z wiekiem pacjenta, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jakie podjąć działania profilaktyczne; między innymi te dotyczące zmian w diecie. Oto kilka produktów, które korzystnie wpływają na ochronę przed rakiem prostaty.
Czerwone jedzenie - takie jak pomidory i arbuzy - dostarczy komórkom silnego wsparcia w postaci związku chemicznego znanego jako likopen. Badania wykazują, że mężczyźni, którzy regularnie spożywają owoce i warzywa, mają niższe ryzyko zachorowania na raka prostaty. Jedzenie ugotowanych pomidorów dodatkowo stymuluje organizm do trwalszego przechowywania likopenu. Zauważono również, że intensywnie czerwone warzywa zawierają jeszcze więcej związku chemicznego niż te blade. Zawsze wybieraj dojrzałe sztuki, gdyż poziom likopenu zwiększa się wraz z wiekiem warzywa.
Moc warzyw i owoców
Jedzenie warzyw i owoców znacząco niweluje ryzyko zachorowania na raka prostaty, gdyż zawierają one ogromne ilości witamin, suplementów i substancji odżywczych.
Ryby
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z dobrodziejstw tłuszczy nienasyconych zawartych w kwasach omega-3, ale czy wiesz, że kwasy te zmniejszają ryzyko wystąpienia raka prostaty? Powszechnie występują w wielu gatunkach ryb, takich jak sardynki, makrele, pstrągi oraz łosoś. Uniwersytet Kalifornijski badał zależność pomiędzy spożywaniem kwasów omega-3 a ryzykiem wystąpienia raka prostaty. Zaobserwowano, że dostarczanie ich w pokarmach znacząco spowalnia rozwój raka oraz złośliwych komórek.
Badania dowodzą, że istnieje inna grupa związków chemicznych obniżająca ryzyko raka prostaty. Są to izoflawony. Możesz zwiększyć spożycie tych związków dodając do swojej diety między innymi: tofu, ciecierzycę i soczewicę oraz kiełki lucerny siewnej i fistaszki. Niektóre badania wskazują także, że picie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko raka.
Rola tłuszczy
Badania naukowe wskazują na związek pomiędzy spożywaniem tłuszczy zwierzęcych a zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka prostaty. Oprócz mięsa tłuszcze te znajdziesz także w maśle, mleku i innym nabiale. Spróbuj zamieniać spożycie tłuszczy zwierzęcych na tłuszcze roślinne, kiedy tylko możesz. Wybieraj oliwę z oliwek zamiast masła, owoce zamiast słodyczy, świeże warzywa zamiast dań przetworzonych, orzechy i zboża zamiast nabiału.
Kiedy gotujesz, staraj się unikać przegotowywania mięsa, gdyż w procesie tym tworzone jest wiele rakotwórczych substancji.
Rzuć palenie
Naukowcy udowodnili, że palenie tytoniu znacząco wpływa na rozwój raka, w tym na najbardziej agresywne formy nowotworów. Jeśli jesteś notorycznym palaczem, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby rzucić nałóg. Badania wskazują, że osoby niepalące od dziesięciu lat mają takie samo ryzyko zachorowania na nowotwór, jak ci, którzy nigdy nie palili tytoniu.
Badania wskazują, że niski poziom kwasu foliowego we krwi może przyczynić się do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka. Możesz go podnieść poprzez spożywanie zielonych warzyw, fasoli i picie soku pomarańczowego. Miej jednak na uwadze, żeby nie zamieniać naturalnego kwasu foliowego na ten w tabletkach, będący suplementem diety, ponieważ może on zwiększyć ryzyko raka.
Ważna jest aktywność fizyczna
Kiedy dbasz o zdrowie, aktywność fizyczna jest niezwykle istotna. Zwiększa ona twój metabolizm oraz prowadzi do rozwoju tkanki mięśniowej. Spróbuj poniższych sportów: spacerowanie, bieganie, jazda na rowerze, pływanie.
Samotna aktywność fizyczna może okazać się nudna, dlatego postaraj się przekonać któregoś z kolegów do podjęcia ćwiczeń razem z tobą. We dwójkę będzie wam zdecydowanie raźniej.
Porozmawiaj z lekarzem
Jeśli obawiasz się o stan swojej prostaty, porozmawiaj na ten temat z lekarzem. Powinieneś podczas rozmowy podjąć następujące tematy: zachorowań na raka w rodzinie, zaleceń żywieniowych, badań, które powinieneś przeprowadzić w swoim wieku. Jeśli występują u ciebie któryś z czynników: trudności z oddawaniem moczu, krew w moczu lub spermie, dyskomfort w okolicy bioder lub odbytu, obowiązkowo powiedz o tym swojemu lekarzowi.