Reklama

Jak długo się trzeźwieje?

Świąteczne spotkania rodzinne to dla niektórych dobra okazja, aby wypić coś procentowego. Problem w tym, że potem nie można długo wsiąść za kółko. Zaczyna się więc liczenie i szukanie odpowiedzi na pytanie: po jakim czasie od wypicia alkoholu można prowadzić?

Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie świętowania bez lampki wina czy jednego lub dwóch głębszych. Niestety, część nie myśli o konsekwencjach i prowadzi po tym samochód. Policyjne statystyki nie napawają optymizmem - rok temu policjanci zatrzymali aż 511 pijanych kierowców

Należy pamiętać o tym, że alkohol utrzymuje się w organizmie także rano, po przespanej nocy. 

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Rokrocznie służby przypominają o bezwzględnym zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu. Jeżeli kogoś nie przekonuje wizja tego, że jadąc pod wpływem, może pozbawić innych i siebie zdrowia lub życia, przekonają go może kary ustanowione prawnie. 

Reklama

Polskie prawo rozróżnia w tym wypadku dwa stany: stan po użyciu, pomiędzy 0,2 a 0,5 promila oraz stan nietrzeźwości, powyżej 0,5 promila

Za jazdę w stanie po użyciu alkoholu kierowcy grozi:

  • 15 punktów karnych
  • grzywna do 2,5 tys. zł lub areszt domowy na 30 dni
  • zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od pół roku do trzech lat

Za jazdę w stanie nietrzeźwości kierowcy grozi:

  • 15 punktów karnych
  • kara więzienia
  • ograniczenie wolności do dwóch lat, w czasie których wykonywane są prace społeczne lub potrącane jest wynagrodzenie
  • grzywna
  • zakaz prowadzenia od roku do 15 lat
  • kara pieniężna od 5 do 60 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej

Nie warto więc ryzykować i siadać za kółkiem, kiedy nie jesteśmy pewni naszego stanu. Dlatego też wiele osób przelicza i próbuje ustalić czas, jaki musi minąć od momentu wypicia do czasu, kiedy będzie można bezpiecznie prowadzić.

Przeczytaj także: Jazda po alkoholu. Kiedy to wykroczenie, a kiedy przestępstwo?

Po jakim czasie od wypicia alkoholu można prowadzić?

Nie ma uniwersalnej reguły, według której można obliczyć, ile musimy czekać po wypiciu, zanim będziemy mogli usiąść w fotelu kierowcy. Zależy to od wielu czynników. Część z nich związana jest z tym, co i jak pijemy, część z naszym organizmem. 

Ciała ludzkie różnią się od siebie. Taka sama ilość tej samej substancji może być rozkładana inaczej przez dwa różne organizmy ludzkie. Do prowadzenia pojazdu mechanicznego potrzebna jest absolutna trzeźwość. Oznacza to, że wątroba musi rozłożyć cały dostarczony do niej etanol. Czasem trwa to dwie godziny, czasem nawet 24. 

Rzeczy, które mają wpływ na to, po jakim czasie od wypicia alkoholu można prowadzić, to:

  • ilość wypitego alkoholu
  • rodzaj wypitego alkoholu
  • masa ciała
  • wiek
  • płeć
  • metabolizm
  • poziom tolerancji na etanol
  • ilość wypitej wody
  • ilość zjedzonego pożywienia w czasie picia
  • jakość zjedzonego pożywienia 
  • długość i jakość snu po wypiciu (w przypadku tzw. ukrytej nietrzeźwości, czyli stanu, gdy rano czujemy się dobrze, ale alkohol utrzymuje się w organizmie) 

Ile się trzeźwieje po piwie?

Piwo to niskoprocentowy napój alkoholowy, który w małych ilościach rozkłada się w organizmie stosunkowo szybko. Oczywiście trzeba pamiętać, że szczególnie w ostatnich latach mamy na rynku wiele rodzajów piwa. Sęk w tym, aby dobrze przyglądać się etykietom. Niektóre gatunki mogą zawierać w sobie więcej alkoholu niż standardowe jasne piwa. 

Przeczytaj także: Pijany pojechał po alkohol. Do samochodu zabrał siedmiolatkę

Standardowo jedno piwo zawiera około 30 g czystego etanolu. Przyjęty czas rozkładu etanolu w ciele człowieka to 10 g na godzinę. Oznacza to, że jedno zwykłe piwo rozkłada się około trzy godziny. 

To, ile trzeźwieje się po dwóch czy czterech piwach, nie jest zwykłą sumą, bo organizm zaczyna trawić spożyty napój już od pierwszego łyka. Dodatkowo w piwie zawarta jest woda, która pomaga w metabolizmie toksyny. Przykładowo mężczyzna o wzroście 180 cm i wadze 80 kg, który wypije cztery piwa w cztery godziny trzeźwieje około pięć godzin od ostatniego łyka.

Ile się trzeźwieje po winie?

Wino jest nieco mocniejszym alkoholem niż piwo. 250 ml wina ma w sobie mniej więcej tyle alkoholu co jedno, półlitrowe piwo. Teoretycznie taka ilość będzie rozkładać się przeciętnie około trzech godzin. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że wino ma więcej alkoholu a mniej wody, co ma wpływ na to, jak szybko organizm sobie z nim radzi. Niektórzy mogą także źle tolerować zawartą w winie fruktozę, a to również może zmienić czas trzeźwienia po winie.

Nasz przykładowy mężczyzna (180 cm, 80 kg), który wypije butelkę wina, będzie potrzebował około 10 godzin, aby móc wsiąść za kółko. 

Ile się trzeźwieje po wódce?

Wódka, jak inne mocne alkohole, to prawdziwe wyzwanie dla naszego organizmu. Ich strawienie i metabolizm zajmuje nawet do kilkunastu godzin, w zależności od tego, ile wypijemy, czy i jak dużo wody dodamy, czy dokładamy gazowane napoje, czy i ile jemy, w jakim czasie i z jaką częstotliwością pijemy i tak dalej. 

50 ml czystej wódki zawiera 20 g etanolu. Oznacza, to, że kieliszek o takiej objętości będziemy trawić około dwóch godzin. Tak jak w przypadku poprzednio opisanych napojów, tak i przy wódce nie sumujemy tego czasu. Zgodnie z ogólną zasadą można przyjąć, że 100 ml wódki rozkłada się w około trzy do czterech godzin, 200 ml cztery do pięciu, a pół litra wódki w około 13 godzin.

Kalkulator promili. Gdzie sprawdzić, kiedy można prowadzić po alkoholu?

Kwestia czasu rozkładania się alkoholu we krwi to temat bardzo złożony. Ta sama dawka może być metabolizowana inaczej u różnych osób w zależności od płci, wagi, budowy ciała, szybkości wypitych napojów. Często, by obliczyć, czy i kiedy możemy prowadzić po alkoholu, posiłkujemy się dostępnymi w sieci kalkulatorami promili.

Kalkulator promili online to przydatne narzędzie w momencie, gdy chcemy jedynie orientacyjnie sprawdzić, ile mniej więcej będziemy trzeźwieć po spożytej ilości. Nigdy jednak nie powinniśmy sugerować się tylko i wyłącznie tego typu programem. 

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup własnego, małego alkomatu, dzięki któremu nie będziemy mieli wątpliwości następnego dnia. Zawsze można także pójść na pobliski komisariat policji, który powinien dysponować alkomatem lub poprosić o udostępnienie alkomatu patrol w radiowozie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: alkohol | trzeźwość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy