Jak dobrać, zakładać i dbać o soczewki?
Zwolenników soczewek przybywa w bardzo szybko tempie i trudno się temu trendowi dziwić, bo zalet posiadają bez liku. Zapewniają nieograniczone pole widzenia, korygują astygmatyzm, krótkowzroczność, dalekowzroczność, czy starczowzroczność, a ponadto posiadają filtry chroniące oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Soczewki to również optymalne rozwiązanie dla osób, które z bardziej lub mniej obiektywnych powodów unikają okularów. Podpowiadamy, jak odpowiednio dobrać soczewki, jak je zakładać, jak odpowiednio je pielęgnować i zdradzamy, komu nie służą.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów soczewek. Możemy zakupić soczewki: jednodniowe, siedmiodniowe, czternastodniowe, miesięczne, trzymiesięczne i półroczne. Choć są bardzo praktyczne i wygodne nie wszyscy mogą je nosić. Przeciwwskazaniem są przykładowo różnego rodzaju schorzenia, takie jak zespół suchego oka, stany zapalne spojówek, rogówki i brzegu powiek, zaawansowana cukrzyca i poważne zaburzenia hormonalne. Warto też nadmienić, że zdarzają się także uczulenia na materiał, z którego wykonane są soczewki kontaktowe.
Jak dobrać soczewki kontaktowe?
Aby soczewki spełniały swoją rolę muszą być odpowiednio dobrane - tak, aby nie były ani za ciasne, ani za luźne. Pamiętaj, że pierwsze soczewki powinien dopasować pacjentowi lekarz okulista. Potem możemy już nabywać je samodzielnie w aptekach lub zakładach optycznych. Optyk lub okulista najlepiej poinstruuje nas, jak zakładać, zdejmować i właściwie pielęgnować soczewki. Należy też pamiętać, że jeśli tylko pojawią się jakieś dolegliwości, trzeba niezwłocznie skonsultować się z okulistą. Kontrolne wizyty u specjalisty powinny odbywać się regularnie co sześć-dwanaście miesięcy.
Przede wszystkim starannie umyj ręce. Palcem wskazującym wyjmij soczewkę z opakowania. Starannie ją obejrzyj - jeśli zauważysz, że jej brzegi wywijają się, to znaczy, że należy odwrócić ją na drugą stronę. Następnie palcem wskazującym odciągamy lekko górną powiekę, a kciukiem dolną. Palcem wskazującym drugiej ręki kładziemy soczewkę na oku.
Kilkakrotnie mrugamy i poruszamy okiem w lewo i prawo. Jeśli soczewka uwiera, spróbujmy nią lekko poruszać po oku, aż wygodnie się ułoży. Aby ją zdjąć, wystarczy ją opuszkami palców lekko podważyć i wyjąć z oka.
Soczewki jednodniowe przed snem po prostu wyrzucamy. Te przeznaczone do systematycznej wymiany musimy starannie wyczyścić i zdezynfekować. Należy wykorzystać w tym celu specjalnie przeznaczony do tego płyn, który można zakupić w aptece lub w salonie optycznym. Następnie soczewkę umieszczamy w zagłębieniu umytej dłoni, wylewamy na nią kilka kropli płynu i delikatnie pocieramy ją palcem. To samo powtarzamy z drugą. Po dezynfekcji soczewki wkładamy do specjalnego pojemniczka wypełnionego świeżym płynem.