Reklama

Jak działa lipoaspiracja

Lipoaspiracja (zwana też liposukcją) jest zabiegiem wskazanym w przypadkach, w których pacjent ma za dużo głębokiej podskórnej tkanki tłuszczowej i polega na jej definitywnym usuwaniu poprzez odsysanie.

Technika rozwijała się w Europie już w latach 60. Jej forma była jednak zbyt inwazyjna, wiązała się z dużą zachorowalnością i nadmiernym krwawieniem. Podstawy do nowoczesnej lipoaspiracji zostały wprowadzone przez francuskiego doktora Gerarda Illouza w 1982 roku. Zastosował on metodę polegająca na wprowadzaniu soli fizjologicznej do tkanki tłuszczowej, a następnie na intensywnym ssaniu wykorzystującym próżnię (tzw. metoda Illouza).

Szybko widoczne, bardzo dobre efekty to niejedyna zaleta lipoaspiracji. Nacięcia skóry są niewielkie (3-4 milimetry) i dyskretne, zwykle ukryte w naturalnych zgięciach ciała. Tłuszcz jest  odsysany poprzez gładkie kaniule przechodzące przez podskórne tkanki z ominięciem nerwów i naczyń krwionośnych.

Reklama

- Podczas operacji odsysane jest tyle tłuszczu, aby brzuch zyskał ładniejszy kształt, ale jednocześnie zachował jędrność i aby zabieg był bezpieczny dla zdrowia pacjenta - mówi doktor Waldemar Weiss chirurg plastyk z Francji, który już w najbliższym czasie rozpocznie operacje także w warszawskim Centrum Medycznym Medicover. - W moim przypadku największa ilość odessanego tłuszczu wynosiła 5 litrów.

Co trzeba wiedzieć

Lipoaspiracja jest zabiegiem dość szybkim, w przypadku używania kaniul wibrujących może trwać nawet ok. godziny, a przy tym mało bolesnym. Przy odessaniu dużej objętości tłuszczu zalecane jest, aby pacjent pozostał w szpitalu jedną dobę po operacji. Przez miesiąc konieczne jest całodobowe noszenie obcisłego gorsetu brzusznego, który zapewnia lepsze samopoczucie, mniejszy ból i szybsze schodzenie opuchlizny.

Powrót do normalnych aktywności zajmuje zazwyczaj 4-7 dni, w zależności od skali wykonanej lipoaspiracji. Sportów nie powinno się uprawiać przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu.

Ważne również jest, aby pamiętać o tym, że przez pierwsze 2-3 tygodnie nie występuje zauważalna poprawa kształtu sylwetki. Powodem tego jest opuchlizna tkanek w miejscu, w którym przeprowadzany był zabieg. Efekty zaczynają być widoczne już po pierwszym miesiącu, a efekt finalny po trzech miesiącach (po zejściu obrzęku). Skóra dostosuje się do nowego rozmiaru brzucha w ciągu 3-6 miesięcy.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy