Jak leczyć chorobę bostońską?
Bostonka to choroba zakaźna, która najczęściej atakuje dzieci, ale może też wystąpić u dorosłych i wywołać groźne powikłania. Objawia się charakterystyczną bolesną wysypką, a wzrost zachorowań zazwyczaj następuje wiosną, szczególnie po ciepłej zimie. Przyczyną choroby bostońskiej są wirusy - te same, które odpowiadają za grypę, anginę czy zapalenie opon mózgowych. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, dlatego do masowych zakażeń najczęściej dochodzi w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Jak objawia się choroba bostońska i jak ją leczyć? Poznaj sposoby na złagodzenie dolegliwości związanych z wysypką.
Bostonka to potoczna nazwa choroby dłoni, stóp i jamy ustnej – to na tych częściach ciała pojawia się charakterystyczna wysypka – główny objaw schorzenia. Pierwszym symptomem jest jednak wysoka gorączka, ból gardła osłabienie i brak apetytu. Rzadziej dochodzi do wymiotów i biegunek. Wysypkę można zaobserwować po 2-3 dniach – są to łososiowe grudki, które często mylone są z ospą wietrzną. W jamie ustnej wysypka przypomina afty i jest bardzo bolesna, co utrudnia spożywanie pokarmów. Grudki na skórze nie są swędzące i nie pozostawiają blizn. Znikają samoistnie po 10 dniach. Warto wiedzieć, że u osób dorosłych bostonka może prowadzić do groźnych komplikacji (np. uszkodzenia mózgu czy serca), a w przypadku kobiet w ciąży – do poronienia.
Bostonkę wywołują wirusy, a leczenie ma charakter objawowy. Dziecko powinno leżeć w łóżku i przyjmować dużo płynów, warto też by posiłki były lekkostrawne i miały półpłynną konsystencję. Ulgę przynoszą również leki przeciwzapalne, przeciwbólowe i zwalczające gorączkę. Najbardziej uciążliwą dolegliwością w trakcie choroby jest ból gardła i jamy ustnej, dlatego powinno się też stosować odkażające płukanki. Wysypkę na skórze najlepiej smarować specjalnymi kremami przeciwwirusowymi. Pod żadnym pozorem nie wolno rozdrapywać grudek i pęcherzyków – może to doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego i blizn. Innym sposobem na uciążliwą wysypkę (która u niektórych osób powoduje świąd i pieczenie) może być fiolet gencjanowy dostępny w aptekach.
Przed zakaźną chorobą wirusową bardzo trudno jest się uchronić. Warto jednak zadbać o higienę i wzmacnianie odporności, dzięki czemu chorobę łatwiej będzie pokonać. Ważna jest przede wszystkim zbilansowana dieta bogata w witaminy i kwasy omega-3. Dziecko od najmłodszych lat powinno się też uczyć przestrzegania zasad higieny – częstego mycia rąk oraz używania własnego ręcznika i naczyń.