Jak leczyć katar?
Wystarczy kilka chłodniejszych dni, aby nabawić się kataru. Zwykle towarzyszy on infekcjom wirusowym dolnych dróg oddechowych. Choć najczęściej mija po kilku dniach, warto wiedzieć, jak łagodzić jego objawy, ponieważ bagatelizowany może wywołać powikłania. Jakie są sposoby na katar? Jak go skutecznie wyleczyć?
Katar, zwany również nieżytem błony śluzowej nosa lub zatok, jest częstą przypadłością w okresie jesienno-zimowym. Towarzyszą mu kichanie, drapanie w gardle, bóle głowy i gardła, uczucie rozbicia, przemęczenie, zatkany nos, brak powonienia i smaku oraz stan podgorączkowy. Leczenie polega na łagodzeniu objawów. Kategorycznie zabronione jest samodzielne stosowanie antybiotyków.
Idź do apteki
Jeśli męczy cię katar, wypróbuj preparaty, które są dostępne w aptekach. Mają formę tabletek lub kropli donosowych, które obkurczają śluzówkę oraz łagodzą stan zapalny. Trzeba pamiętać, aby ściśle kontrolować ilość dawek oraz długość ich stosowania, gdyż mogą one pogorszyć stan zdrowia i wywołać przewlekły katar. Bezpieczniejsze w użyciu są sztyfty donosowe na bazie mentolu oraz woda morska lub sól fizjologiczna, które ułatwiają pozbycie się wydzieliny.
Dobre na katar są inhalacje ziołowe. Warto zaparzyć napar z melisy, szałwii, rumianku czy czystka oraz odczekać chwilę, aż przestygnie. Następnie dodać kilka kropel olejku eterycznego (miętowego, cytrusowego, tymiankowego, drzewa herbacianego) i pochylić się nad naczyniem z mieszanką zakrywając szczelnie głowę ręcznikiem. Powstałe opary należy wdychać, ale trzeba też uważać, aby się nie oparzyć. Zabieg może być powtarzany nawet kilka razy dziennie. W efekcie oczyszczają się drogi oddechowe oraz łagodzi się nieprzyjemne objawy.
Włącz je do swojej diety
W leczeniu kataru niezwykle ważne jest dieta. Dlatego warto włączyć do niej kilka produktów, które złagodzą objawy kataru. Dobrze jest sięgnąć po naturalny antybiotyk jakim jest czosnek. Zawiera allicynę, substancję o działaniu antybakteryjnym, która łagodzi obrzęk i zmniejsza stan zapalny. Warto dodawać surowy ząbek czosnku do kanapek lub posiekać go i wdychać zapach. Podobne działanie mają starty chrzan (zawiera glukozynolany) czy ostre przyprawy (zawierają kapsaicynę).
Podczas kataru szybko wysusza się nie tylko śluzówka, ale także gardło i przełyk. Dlatego trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie. Należy pić dużo ciepłych napojów, takich jak ziołowe napary albo też zwykła, czarna (jednak nie intensywna) herbata. Można do niej dodać plasterek cytryny i trochę startego imbiru, które są bogatym źródłem witaminy C. Niezastąpiony w walce z infekcjami jest miód. Aby nie stracił swoich właściwości nie może być dodawany do gorących napojów.