Jak leczyć łupież?
Co sprawia, że z twoich włosów na ubranie sypią się białe, nieestetyczne płatki? To skutek nazbyt szybkiego złuszczania się naskórka. Przyczyną bywa podrażnienie skóry głowy – przez substancje w szamponach, odżywkach, piankach, lakierach i farbach do włosów, wodę zawierającą dużo chloru. Czynnikiem sprawczym mogą być też zaburzenia hormonalne, stres, osłabienie organizmu wskutek choroby oraz nadwrażliwość na drożdżaki, które normalnie bytują na skórze naszej głowy, ale u niektórych osób zaczynają obficie się namnażać, co ją podrażnia i powoduje nadmiernie szybkie rogowacenie naskórka. Winowajcą jest grzyb Pityrosporum ovale. Niektórzy dermatolodzy są zdania, że predyspozycje do szybszego złuszczania się naskórka można też odziedziczyć po przodkach.
Mówiąc o łupieżu, mamy zwykle na myśli łupież suchy.
Jeśli natomiast z naszej głowy opadają zbite, tłuste płatki, przypominające strupy o żółtawym zabarwieniu, to znaczy, że dolega nam łupież tłusty – łojotokowy. Częściej występuje on u mężczyzn, powodując silne swędzenie skóry głowy, a w konsekwencji nawet tzw. łysienie łojotokowe. Jeśli towarzyszy mu łojotokowe zapalenie skóry, dochodzą inne objawy: rumień, grudki, krostki i wysięk na skórze, które zajmują nie tylko głowę, lecz także czoło, kark i skórę za uszami, a czasem klatkę piersiową, okolice odbytu i narządów płciowych.
Z kolei łupież pstry, którego źródłem zakażenia jest także skóra głowy, objawia się jako żółto-brunatne plamy na szyi, karku i plecach. Za łupież można też omyłkowo uznać zmiany wywołane przez inną chorobę, np. łuszczycę lub grzybicę. Dlatego przy niepokojących objawach skórnych zawsze warto zasięgnąć porady dermatologa.
Przy łupieżu zwykłym wystarcza terapia miejscowa: stosowanie szamponów, kremów i maści (z siarką, substancjami grzybobójczymi, odkażającymi), preparatów złuszczających i sterydowych.
Silniejsze działanie od tych kupowanych w drogerii mają lecznicze preparaty dostępne w aptekach.
Przy łupieżu tłustym i pstrym konieczna może być terapia doustna, np. podanie antybiotyku.
Łupież ma charakter przewlekły i tendencję do nawrotów. Często znika podczas stosowania szamponów przeciwłupieżowych, a potem znów powraca. Dlatego zaleca się profilaktyczne mycie głowy szamponami przeciwłupieżowymi. Warto też sięgnąć po metody naturalne.
Dermena Plus (13 zł) – szampon z piroktonem olaminy. Reguluje mikroflorę naskórka, hamuje wypadanie włosów;
Nizoral (20 zł) – szampon z ketokonazolem działającym przeciwgrzybiczo. Zalecany przy łupieżu zwykłym, pstrym i łojotokowym zapaleniu skóry głowy;
Salicylol – oliwka salicylowa (13 zł) do wcierania w skórę głowy. Działa odkażająco, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, usuwa zbędne warstwy naskórka;
Linia szamponów ELESTAbion (ok. 37 zł) z wyciągiem z żeń-szenia, chmielu i łopianu. Nawilżają skórę głowy i włosy, likwidują podrażnienia, hamują wypadanie włosów;
Selsun blue (30 zł) – szampon z disiarczkiem selenu. Działa przeciwgrzybiczo, hamuje zaczerwienienie i świąd skóry.
Pokrzywowa (na ciemne włosy): łyżeczkę suszonych liści pokrzywy zalej szklanką wody. Gdy naciągnie i wystygnie, wypłucz nią włosy.
Lipowa (na jasne włosy): zalej 4 łyżki stołowe kwiatu lipy 2 szklankami wody, zagotuj, odstaw na kwadrans. Odcedzonym płynem spłukuj włosy.
Z liści laurowych: do szklanki zagotowanej wody wsyp 3 łyżeczki pokruszonych liści laurowych, zaparzaj pod przykryciem przez 25 minut. Odcedź, wystudź i płucz głowę, masując jednocześnie jej skórę. Pozostaw głowę mokrą na około godzinę, a następnie spłucz ją wodą.
Z octu jabłkowego: wymieszaj ocet jabłkowy z wodą w stosunku 1:1. Wypłucz umyte włosy.
Z szałwii lub skrzypu: Dwie garści szałwii lub skrzypu zalej 1 l wrzątku, odstaw pod przykryciem do naciągnięcia. Przestudzonym naparem polej umyte włosy. Do mieszanki można dodać nagietek lub rumianek, dobrze podziała też kilka kropel octu lub soku z cytryny.
Ziołami warto też wspomagać się od wewnątrz. Np. popularna pokrzywa zmniejsza przetłuszczanie się skóry głowy i łupież.
Przepis: kopiastą łyżeczkę suszonej pokrzywy zalej szklanką wrzącej wody, odstaw do naciągnięcia. Pij trzy razy dziennie po szklance.
Warto również co dzień zażywać 1–2 łyżeczki oleju z siemienia lnianego. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe skutecznie łagodzą podrażnienia skóry.
Przy łupieżu suchym warto wcierać w skórę głowy:
- oliwę z oliwek, oliwkę dla niemowląt, olej sezamowy lub kokosowy. By zabieg był przyjemniejszy, można je wcześniej lekko podgrzać. Potem umyć głowę delikatnym szamponem i dokładnie spłukać,
- olejek z drzewa herbacianego. Jego kroplę należy dodać do szamponu w trakcie mycia włosów.
Przy łupieżu tłustym:
- masować skórę głowy przekrojoną na pół cytryną lub sokiem ze świeżego aloesu,
- co 2–3 tygodnie wcierać 1/4 szklanki olejku rycynowego. Okręcić głowę ręcznikiem na 30 minut,
- po umyciu włosów szamponem przeciwłupieżowym nałożyć na pół godziny jogurt naturalny z żywymi kulturami bakterii.