Reklama

Jak leczyć pokrzywkę? Domowe sposoby

Swędzi lub piecze cię skóra i pojawiły się na niej miejscowe zaczerwienienia? To może być pokrzywka, czyli reakcja skórna, która najczęściej spowodowana jest alergiami żywnościowymi, działaniem niektórych leków, ukąszeniami owadów, ekspozycją na wysokie lub niskie temperatury, zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi, alergenami zwierzęcymi albo kontaktem z trującymi roślinami, takimi jak sumak jadowity czy bluszcz. Jeśli objawy utrzymują się dłużej i regularnie powtarzają, należy możliwie jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W złagodzeniu towarzyszących pokrzywce dolegliwości mogą skutecznie pomóc domowe środki. Wskazówki znajdziesz poniżej.

Zimny kompres

Niska temperatura pomaga obkurczyć naczynia krwionośne i blokuje dalsze uwalnianie histaminy, co z kolei zmniejsza swędzenie, obrzęk i uczucie pieczenia. Owiń kilka kostek lodu cienką tkaniną i umieść kompres na zmienionej chorobowo skórze. Pozostaw na 5 do 10 minut. Powtarzaj czynność co kilka godzin. Podobne efekty można uzyskać dzięki chłodnej kąpieli lub chłodnemu prysznicowi.

Uwaga, nigdy nie kładź lodu bezpośrednio na skórę.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy wykazuje działanie przeciwhistaminowe i pomaga zwalczać infekcje bakteryjne lub wirusowe. Jak go wykorzystać? Do wanny wypełnionej ciepłą wodą wlej 1 do 2 szklanek surowego, niefiltrowanego octu jabłkowego. Weź 20-minutową kąpiel. Jakaś alternatywa? Możesz połączyć - w równych proporcjach - ocet jabłkowy z przegotowaną, ostudzoną wodą i przemywać mieszanką chorobowo zmienione miejsca na skórze. Zabieg powtarzaj kilka razy dziennie.

Reklama

W terapii możesz też stosować picie specjalnej mieszkanki. Jak ją przyrządzić? Do szklanki wody dodaj łyżeczkę surowego, nieprzefiltrowanego octu jabłkowego i odrobinę miodu do smaku. Miksturę pij dwa razy dziennie.

Soda

Soda pomaga złagodzić swędzenie i stany zapalne związane z pokrzywką oraz zapobiega dalszym podrażnieniom. Przygotuj mieszankę z 1 części sody i 3 części wody. Nałóż ją na zmieniony chorobowo obszar skóry i pozostaw na nim przez 2 minuty. Następnie spłucz letnią wodą. Powtarzaj zabieg raz dziennie, aż stan skóry się poprawi.

Alternatywnie można zastosować leczniczą kąpiel. Do wanny wypełnionej ciepłą wodą dodaj ½ do maksymalnie 1 szklanki sody. Zanurz się w mieszance na 10 minut.

Owsianka

Płatki owsiane, działają przeciwzapalnie, łagodzą uporczywe swędzenie i przyspieszają gojenie się skóry. Jak je wykorzystać? Do wanny wypełnionej ciepłą wodą dodaj 1 do 2 filiżanek drobno zmielonej mąki owsianej. Weź 20-minutową kąpiel. Zabieg powtarzaj dwa razy dziennie.

Możesz też wykorzystać specjalną, przyrządzoną na bazie płatków owsianych pastę. Jak ją przygotować? Do ½ szklanki płatków owsianych dodaj taką ilość wody, aby uzyskać konsystencję pasty. Rozsmaruj ją na skórze; pozostaw na niej co najmniej przez 30 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą. Powtarzaj tę czynność raz dziennie, aż do ustąpienia objawów.

Aloes

Żel z aloesu, który wykazuje przeciwzapalne i przeciwbakteryjne właściwości, pomaga zmniejszyć zaczerwienienia, obrzęk i złagodzić swędzenie. Ponadto działa bardzo kojąco na skórę. Jak go wykorzystać? Świeży żel z liści aloesu nanieść na chorobowo zmieniony obszar skóry i pozwól mu działać przez 20 do 30 minut. Następnie spłucz letnią wodą. Powtarzaj czynność 2 lub 3 razy dziennie - aż do wyraźnego ustąpienia objawów.

Bazylia

Naturalne właściwości przeciwhistaminowe bazylii sprawiają, że jest niezwykle skuteczna w leczeniu ostrej pokrzywki. Łagodzi swędzenie i pieczenie, a także zmniejsza obrzęk. Jak ją wykorzystać? Zalej kilka liści bazylii niewielką ilością gorącej wody i odstaw do schłodzenia. Wacikiem zamoczonym w zimnym naparze przemywaj zmienioną chorobowo skórę. Zabieg powtarzaj 2 lub 3 razy dziennie. Jakaś alternatywa? Kilka liści bazylii rozgnieć w moździerzu. Powstałym sokiem natrzyj zmienioną chorobowo skórę. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie oczyść skórę ciepłą wodą. Powtarzaj zabieg kilka razy dziennie.

Lukrecja

Lukrecja wykazuje właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i swędzenie. Ponadto wzmacnia odporność, dzięki czemu organizm może szybko zwalczyć infekcję.

Dodaj 2 łyżeczki sproszkowanego korzenia lukrecji do szklanki gorącej wody. Przykryj i odstaw do zaparzenia na 10 minut. Odcedź napar, dodaj trochę miodu do smaku i pij raz lub dwa razy dziennie. Można także stosować to zioło w postaci suplementu, ale tylko po konsultacji z lekarzem.

Uwaga: Należy unikać lukrecji, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub bierzesz leki moczopędne.

Kurkuma

Kurkuma działa przeciwzapalnie i ma właściwości przeciwhistaminowe oraz przeciwutleniające, dzięki czemu może pomóc w leczeniu przewlekłych pokrzywek i zapobiec nawrotom infekcji.

Do dwóch szklanek wody dodaj dwie łyżeczki kurkumy i gotuj mieszankę przez 10 minut. Pij napar raz lub dwa razy dziennie.

Uwaga: Kurkuma może nie być odpowiednim rozwiązaniem dla osób przyjmujących leki rozrzedzające krew.

Ałun

Ałun wykazuje właściwości ściągające i antyseptyczne, które mogą pomóc zmniejszyć ból, swędzenie i obrzęk. Ponadto zapobiega powstawaniu infekcji. Dodaj 1 łyżeczkę sproszkowanego ałunu do szklanki ciepłej wody. Przemywaj mieszanką zmienioną chorobowo skórę 2 lub 3 razy dziennie.

Możesz też posypać zmieniony chorobowo obszar skóry bezpośrednio sproszkowanym ałunem. Odczekaj pięć minut, a następnie oczyść skórę ciepłą wodą. Powtarzaj zabieg raz dziennie.

Dodatkowe wskazówki

- Unikaj ostrych mydeł i innych substancji chemicznych.

- Ciągłe obcieranie skóry może pogorszyć jej stan. Noś luźne ubrania, aby zapobiec dodatkowym podrażnieniom.

- Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia.

- Zmniejsz ilość stresu. Poprawisz stan twojej skóry.

- Zwiększ ilość pokarmów bogatych w witaminę C w swojej diecie.

- Unikaj gorących kąpieli i pryszniców, aż objawy pokrzywki całkowicie znikną.

- Niezwłocznie powiadom lekarza, jeśli masz podejrzenie, że jakiś konkretny lek jest przyczyną pokrzywki.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy