Jak leczyć trądzik na ciele i twarzy?
Wydawać by się mogło, że trądzik atakuje wyłącznie młodzież. Niestety, borykają się z nim osoby starsze, które okres pokwitania mają już dawno za sobą. Pojawiające się krosty i wypryski to nie tylko problem natury estetycznej, ale również zdrowotnej, gdyż nieleczony może przybierać na sile i powodować powikłania. Choć trądzik pojawia się najczęściej na twarzy, to wiele osób boryka się z ropnymi wykwitami na innych partiach ciała. Niejednokrotnie tworzą się w miejscach trudnodostępnych i ich leczenie może być utrudnione. Jak pozbyć się trądziku z twarzy? Dlaczego pojawiają się na innych częściach ciała?
Trądzik jest uznawany za najczęstszą chorobę skóry. Powstaje w wyniku nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, które produkują duże ilości sebum. W przypadku zablokowania porów, namnażają się w nich bakterie, które powodują stan zapalny (często bolesny), co objawia się nieestetycznymi krostami wypełnionymi ropną substancją. Trądzik może mieć podłoże hormonalne, zwłaszcza u młodzieży w okresie pokwitania. Niestety, to nie jedyna przyczyna powstających krost. Mogą tworzyć się również w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji skóry czy używania nieodpowiednich kosmetyków. Na trądzik ma wpływ również nadmierny stres, nadużywanie alkoholu oraz dieta obfitująca w nabiał i produkty przetworzone.
Trądzik na ciele
Trądzik, zwłaszcza w wieku młodzieńczym, najczęściej pojawia się na twarzy. Jest to problem natury estetycznej, który jest źródłem wielu kompleksów. Niestety, często towarzyszy im silny stan zapalny, który może być wyjątkowo bolesny. Warto pamiętać, że powstałych pryszczy nie wolno wyciskać ani przebijać, ponieważ może się do organizmu dostać więcej bakterii. Trądzik może być bolesny, a poza tym szybko się przemieszczać na inne partie ciała. Poza tym, wtedy istnieje ryzyko trudniejszego gojenia się oraz powstania nieestetycznych blizn. Pryszcze mogą pojawiać się również w innych miejscach ciała, szczególnie na placach i w okolicy ramion.
Trądzik powstający na ciele ma takie samo podłoże, jak ten obecny na twarzy. Skóra, np. na ramionach, jest grubsza i ma bardzo dużo gruczołów łojowych podatnych na blokowanie się powstającym sebum. Problem mogą też wzmagać ubrania, które powodują nadmierne pocenie się i wydzielanie przez pory łoju. Dodatkowo problemem mogą być otarcia powstałe wskutek materiału oraz podwyższona ciepłota ciała w newralgicznych miejscach.
Jak leczyć trądzik na twarzy?
Aby wyleczyć trądzik na twarzy trzeba od razu wdrożyć leczenie. W przypadku silnych zmian i stanów zapalnych niezbędna będzie wizyta u dermatologa, który wdroży odpowiednią kurację. Oprócz tego, należy ją wesprzeć wzmożoną higieną twarzy. Należy myć ją kosmetykami przeznaczonymi do cery trądzikowej, które nie blokują porów oraz nie wysuszają nadmiernie skóry. Choć niektórzy polecają jej złuszczanie poprzez stosowanie peelingów, trzeba to robić z rozwagą, gdyż nadmierne ścieranie może wzmóc problem oraz nasilić stany zapalne. W kuracji trądzikowej warto również sięgnąć po kremy nawilżające. Aby leczenie było wymierne, należy pozbyć się również czynników je wywołujących, takich jak nieodpowiednie nawyki żywieniowe, stres czy używki.
Leczenie trądziku na ciele polega na tych samych metodach, jakie stosuje się przy wypryskach zlokalizowanych na twarzy. Niestety, dostęp do nich jest często utrudniony, więc punktowe metody nie zawsze mogą skutecznie zadziałać. Dlatego warto zaopatrzyć się w myjkę na długiej rączce, która ułatwi higienę oraz nosić luźniejsze ubrania, które nie będą podrażniały skóry.
Domowe sposoby na trądzik
Oprócz standardowego leczenia, warto również pomocniczo sięgać po sprawdzone i naturalne metody usuwania trądziku. Aby spotęgować efekt kuracji można zafundować sobie ziołowe kąpiele z dodatkiem szałwii i rumianku, które mają działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Jednak najlepiej działają specyfiki, które można nanosić punktowo. Dobrą skutecznością odznaczają się czosnek i cebula. Przekrojonymi warzywami warto pocierać trądzik bezpośrednio, gdyż zawarte w nich związki siarki mają działanie antybakteryjne. Dobrą skutecznością odznaczają się cytrusy, np. cytryna. Zawarta w niej witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który przyspiesza gojenie (sok można nanosić bezpośrednio na wypryski patyczkiem kosmetycznym). Warto również przygotowywać samodzielnie maseczki na bazie np. kurkumy, aloesu i miodu.