Reklama

Jak leki przeciwbólowe wpływają na organizm?

Przewlekły ból jest jednym z najczęściej występujących dolegliwości, na jakie skarżą się ludzie. Czynnik ten może mieć wpływ na wszystko - począwszy od zdolności poruszania się, aż po warunkowanie ogólnej jakości życia. Rożne rodzaje bólu są łagodzone przez substancje zwane opioidami. Leki te współdziałają z układem nerwowym i mózgiem, w konsekwencji czego informacje o bólu mają ograniczony przepływ do mózgu. Leki takie są w większości przypadków bardzo skuteczne, jednak mogą nieść ze sobą również poważne skutki uboczne. W poniższym artykule postaram się przedstawić ci schemat działania leków przeciwbólowych, co pomoże pełniej zrozumieć, dlaczego mają negatywny wpływ na organizm i są niebezpieczne.

Wpływ na układ nerwowy

Istnieją dwa podstawowe czynniki pracy opioidów: wpływ na układ nerwowy oraz wpływ na mózg. Opioidy działają na receptory nerwowe poprzez zakłócanie, czy też blokowanie informacji o bólu, co z kolei sprawia, że jest on mniej odczuwalny. Współpracują one przede wszystkim z receptorami w kręgosłupie, jelitach i innych narządach, co z kolei sprawia, że ból jest skutecznie hamowany. W przypadku mózgu następuje zmiana jego składu chemicznego, w konsekwencji czego oprócz złagodzenia bólu, ludzie są zdolni do euforii. Tak naprawdę mózg jest całą jednostką odpowiedzialną za odczuwanie, reakcję, interpretację informacji od całego ciała i działanie odpowiednimi narzędziami, by uzyskać określony stan - w tym ból.

Reklama

Zmiana jakości myślenia

Opioidy maja wyraźny wpływ na procesy myślowe - mogą występować opóźnione reakcje, zaburzenia koncentracji czy racjonalnego myślenia. Część leków z tej grupy może być nie tylko niebezpieczna, ale niekiedy niezgodna z prawem.

Uszkadza narządy wewnętrzne

Opioidy zakłócają funkcjonowanie układu nerwowego, chociaż z perspektywy odczuwanego bólu jest to korzystne, to może mieć również katastrofalne skutki dla narządów wewnętrznych- ponieważ organizm wysyła całą masę informacji do mózgu, nie tylko o bólu, tak więc różne procesy mogą odbywać się w nieprawidłowy sposób. Długotrwałe stosowanie takich środków może powodować przykładowo niewydolność nerek oraz pęcherza moczowego, co może prowadzić do uszkodzenia pęcherza ze względu na większą ilość przechowywanego moczu, jak również infekcji w tym układzie. Mogą one również powodować ból i dyskomfort w układzie oddechowym. Istnieje również ryzyko zmiany poziomu hormonów w organizmie, co może obniżyć metabolizm, popęd płciowy, zmniejszenie płodności, doprowadzić do zmian emocjonalnych itd. W aspektach bardziej fizjologicznych może prowadzić do powstawania biegunek i nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, jak również może być przyczyną niedożywienia organizmu, powstawania polipów oraz sepsy krwi.

Uzależnienie

Jeśli osoba długotrwale stosuje leki z tej grupy, może się łatwo uzależnić. Ciało zaczyna domagać się przyjęcia tego leku, w przeciwnym wypadku występują skutki uboczne w różnej postaci. W konsekwencji nagłe zaprzestanie przyjmowania tego leku może mieć bardzo poważne skutki i być o wiele bardziej uciążliwe niż sam ból, który staraliśmy się zwalczyć.

Minimalizowanie szkodliwości opioidów

Najlepszym sposobem, aby zapobiec skutkom opioidów, jest po prostu zaprzestanie korzystania z tej grupy leków. Pamiętaj, jeśli przyjmujesz je przez długi okres, nie powinieneś rzucać ich z dnia na dzień. Rób to stopniowo zmniejszając dawkę. Możesz również zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli czujesz, że możesz być uzależniony. Lekarz na pewno pomoże ci skutecznie i bezpiecznie wybrnąć z tej sytuacji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: leki przeciwbólowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy