Reklama

Jak naturalnie leczyć wrzody żołądka?

Wrzody żołądka to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która może dotknąć każdego z nas. Objawiają się silnym, piekącym bólem po jedzeniu lub w nocy, a towarzyszą temu mdłości, wzdęcia, zgaga i uczucie pełności. Do głównych przyczyn wrzodów należy zaliczyć przewlekły stres, złą dietę, papierosy i alkohol, nadużywanie niektórych leków czy zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Leczenie polega głównie na antybiotykoterapii i podawaniu leków zobojętniających kwasy żołądkowe, jednak bardzo duże znaczenie ma zmiana diety i stylu życia. Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się wrzodów żołądka. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Odpowiednie odżywianie

Niezwykle istotnym krokiem w podjęciu leczenia wrzodów żołądka jest zmiana złych nawyków żywieniowych. Należy zrezygnować z wszelkich produktów podrażniających śluzówkę żołądka. Powinno się więc zrezygnować z alkoholu, tytoniu, kawy, napojów gazowanych oraz pikantnych lub mocno przyprawionych potraw. Ważne jest też ograniczenie spożycia tłustych, smażonych dań, przetworzonej żywności oraz surowych warzyw i owoców. Po te ostatnie przy wrzodach żołądka należy sięgać jak najczęściej, ale powinny być ugotowane na parze lub poddane obróbce termicznej. Będą wtedy bardziej strawne. Dietę warto wzbogacić sokami z owoców i warzyw oraz probiotykami (jogurt, kefir, kiszonki).

Reklama

Kozieradka pospolita

W leczeniu wrzodów żołądka skutecznie pomogą nasiona kozieradki pospolitej. Działają osłaniająco i przeciwzapalnie na błonę śluzową układu pokarmowego. Pomagają też w procesach trawiennych. Można je stosować w postaci suplementów, oleju lub herbatki. W celu sporządzenia naparu z nasion kozieradki należy zagotować szklankę wody i zdjąć z ognia. Następnie dodajemy łyżeczkę ziaren kozieradki i parzymy przez pięć minut. Herbatę pijemy dwa razy dziennie.

Siemię lniane

Przy wrzodach żołądka warto między posiłkami spożywać kleik z siemienia lnianego. Len zawiera związki śluzowe, które doskonale powlekają błony śluzowe żołądka, chroniąc go przed działaniem kwasu solnego. W dodatku taka papka z siemienia zadziała jak miotełka i oczyści przewód pokarmowy z toksyn i zalegających resztek pokarmowych. Mielone siemię lniane należy zalać szklanką wrzącej wody i zostawić pod przykryciem. Można zostawić na noc, a rano przed śniadaniem wypić.

Sok z kapusty

Pomocny w leczeniu wrzodów będzie także sok z surowej kapusty. Zawiera ona substancję, która pobudza komórki ściany żołądka do wydzielania śluzu chroniącego przed kwasem żołądkowym. Do przygotowania soku najlepiej wykorzystać świeże, zielone główki kapusty. Potrzebujemy ok. 2 kg warzywa, by otrzymać filiżankę soku. Można również dodać nieco selera naciowego, który również wykazuje działanie przeciwwrzodowe.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy