Jak nawilżyć i oczyścić powietrze w mieszkaniu? Skuteczne sposoby
Nawilżanie powietrza jest szczególnie ważne zimą, kiedy grzejniki pracują z pełną mocą. Nasza skóra staje się sucha i piekąca, trudniej się nam też oddycha. Z tego powodu dużo łatwiej o zapalenie spojówek i infekcje dróg oddechowych. Kiedy wilgotność powietrza spada poniżej 40%, do płuc przedostaje się więcej zanieczyszczeń. Wszystko dlatego, że wysuszone błony śluzowe nosa nie pracują tak, jak powinny. Kiedy powietrze jest suche i zanieczyszczone, nie tylko częściej chorujemy, ale też gorzej się czujemy. Dlatego tak ważne jest, by powietrze w naszym mieszkaniu było czyste, świeże i odpowiednio nawilżone. Podpowiadamy, jak tego dokonać.
Pamiętaj, że najlepsza wilgotność mieszkania utrzymuje się na poziomie 45-55%. Wyższa sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, zwłaszcza w połączeniu ze zbyt wysoką temperaturą. Dlatego warto zaopatrzyć się w termometr z pomiarem wilgotności. Najprostszą domową metodą nawilżenia powietrza jest rozwieszenie mokrych ręczników na grzejnikach. Przy kaloryferach możemy też postawić np. wazon z wodą. W sklepach dostępne są również specjalne, estetyczne pojemniki na wodę, które łatwo zawiesić na grzejniku. Żeby nawilżyć mieszkanie, warto też zafundować sobie gorącą kąpiel, a po jej zakończeniu wypuścić parę z łazienki. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zakup profesjonalnego nawilżacza powietrza, który równomiernie rozprowadzi parę.
Zanieczyszczone powietrze szkodzi nie tylko układowi oddechowemu, ale powoduje też choroby układu sercowo-naczyniowego. Zimą, kiedy powietrze jest bardzo złej jakości, gorzej się czujemy i częściej boli nas głowa. Co zrobić, żeby przynajmniej we własnym mieszkaniu cieszyć się świeżym i czystym powietrzem?
Regularnie odkurzaj
Zanieczyszczenia powietrza to także wszechobecny kurz, który unosimy w przestrzeń, poruszając się po mieszkaniu. Dlatego ważne jest wycieranie kurzu z mebli i korzystanie z odkurzacza ze szczelnym filtrem.
Gdy za oknem smog, trudno przekonać się do wietrzenia i jest to słuszna decyzja (chyba że w następnej kolejności uruchomimy profesjonalny oczyszczacz powietrza). Dlatego staraj się otwierać okna i robić przeciąg, kiedy jakość powietrza na zewnątrz jest lepsza, najlepiej w południe. W ten sposób zapewnisz sobie dopływ świeżego powietrza. Warto pamiętać, że po smażeniu potraw w kuchni koniecznie trzeba przewietrzyć to pomieszczenie, bez względu na stan zanieczyszczenia za oknem (w trakcie smażenia do powietrza także przedostają się szkodliwe substancje).
Dbaj o wentylację
Wentylacja jest bardzo ważna w mieszkaniu – zapobiega rozwijaniu się pleśni i grzybów, zapewnia właściwą cyrkulację powietrza i jego nawilżenie.
Rośliny są bardzo ważnym elementem mieszkania – pochłaniają kurz, produkują tlen i nawilżają powietrze. Niektóre gatunki są „naturalnymi oczyszczaczami”. Należą do nich m.in. skrzydłokwiat, dracena, bluszcz, paproć, fikus i chamaedorea.
Zainwestuj w oczyszczacz
Na rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza. Ich zakup to spory wydatek, ale też najskuteczniejszy sposób na usuwanie zanieczyszczeń. Przy wyborze urządzenia warto kierować się parametrami – najlepiej, by było wyposażone w filtr HEPA oraz filtr z węgla aktywnego. Oczyszczacz powinien mieć też możliwość regulacji tempa oczyszczania powietrza, w tym cichy tryb do pracy nocnej. Niektóre urządzenia są dodatkowo wyposażone w nawilżacze powietrza, co jest bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem.