Reklama

Jak ochronić organizm przed wychłodzeniem? Zobacz, czym grozi hipotermia

Kiedy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera, zatroszcz się o swój organizm. Pamiętaj, że w tym czasie jest on szczególnie narażony na wychłodzenie. To stan bardzo niebezpieczny dla człowieka. W skrajnych wypadkach doprowadza nawet do śmierci. Do objawów, które powinny zaniepokoić, należą apatia czy zaburzenia mowy. Są to pierwsze sygnały zwiastujące, że dzieje się coś niepokojącego. Jak ochronić organizm przed wychłodzeniem? Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku hipotermii? Podpowiadamy w artykule.

  • Stan hipotermii jest niebezpieczny dla organizmu, dlatego w czasie zimy ubieraj się na "cebulkę".
  • Jeśli zauważysz u kogoś niebezpieczne objawy wyziębienia organizmu, ogrzej go i wezwij pomoc.
  • Ciało osoby poszkodowanej rozgrzewaj stopniowo, by uniknąć szoku termicznego.

Jak zabezpieczyć organizm przed wychłodzeniem?

Kiedy temperatura spada niebezpiecznie poniżej zera, zadbaj o ciepłe ubranie. W czasie zimy najlepiej ubierać się na tak zwaną "cebulkę". Kilka warstw odzieży pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Pamiętaj o zimowych butach, rękawiczkach, a także szaliku. Nie zapomnij też o tym, że najwięcej ciepła ucieka przez głowę. Dlatego tak ważnym elementem garderoby jest czapka. Warto też w kieszeni kurtki trzymać podręczny termofor, który pozwoli na rozgrzanie zmarzniętych dłoni. Ponadto w sklepach dostępna jest odzież termiczna, która świetnie sprawdzi się w zimie. W plecaku czy torebce dobrze schować termos z ciepłym napojem tak niezbędnym w tym okresie.

Reklama

Polecamy: Sześć domowych sposobów na zbicie ciśnienia. Rób to codziennie, a unormujesz jego wartości

Czym grozi hipotermia?

Hipotermia jest bardzo niebezpiecznym stanem dla organizmu, który niesie ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo. W czasie, gdy temperatura spada poniżej 36,6 stopni Celsjusza, organy przestają pracować w prawidłowy sposób. Przedłużający się stan wychłodzenia w rezultacie prowadzi do śmierci. Warto również pamiętać, że hipotermią zagrożeni jesteśmy przez cały rok. Do nagłego wyziębienia organizmu może dojść w górach, gdzie panują trudne warunki pogodowe. Bowiem deszcz i wiatr tak samo obniżają temperaturę ciała, jak śnieg i siarczyste mrozy.

Jakie są objawy hipotermii?

Pierwszymi z objawów hipotermii jest drżenie mięśni całego ciała. Zaraz potem pojawia się apatia, zawroty głowy, problemy z oddychaniem. W kolejnym stadium dochodzi do zaburzeń pracy serca, które może grozić nawet jego zatrzymaniem. Jest to ostatni moment, w którym lekarz może pomóc. Kiedy temperatura ciała spada poniżej 24 stopni Celsjusza, człowiek traci życie. Dlatego tak cenna jest wiedza na temat tego, jak pomóc osobie poszkodowanej.

Jak udzielić pomocy osobie w stanie hipotermii?

Gdy zauważysz którykolwiek z wyżej opisanych objawów, działaj bez zastanowienia. Jeśli jest taka możliwość, przenieś osobę poszkodowaną w cieplejsze miejsce. Najlepiej ściągnąć przemoczoną odzież i okryć poszkodowanego folią termiczną. Jeśli takiej nie masz, użyj kurtki lub koca, ale pamiętaj, by robić to ostrożnie. Nagłe rozgrzanie organizmu może spowodować wystąpienie szoku termicznego

Nieco inaczej wygląda postępowanie w przypadku znaczącego poziomu wychłodzenia. Wtedy w pierwszej kolejności trzeba skupić się na podrzemaniu funkcji życiowych. Znajomość zasad pierwszej pomocy jest w takiej sytuacji nieoceniona. Gdy akcja serca zatrzyma się, przystąp do reanimacji. Jeśli to tylko możliwe poproś drugą osobę o wezwanie pomocy.

Zobacz też:Nasze babcie stosują te metody od lat. Tak naturalnie obniżają cholesterol

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy