Jak odchudzają się Polacy?
Trudno zliczyć modne diety, które pojawiają się każdego roku. Obecnie wśród Polaków dużym zainteresowaniem cieszą się modne na całym świecie diety ketogeniczna oraz niskowęglowodanowa, do lamusa powoli odchodzą natomiast diety bardzo niskokaloryczne.
- Co roku z dietami jest trochę tak, jak z modą, coś innego staje się popularne. Z jednej strony jest to dobre, bo dążymy do znalezienia optymalnego odżywiania, z drugiej strony w kółko powtarzamy te same błędy. Zdecydowana większość diet bazuje na liczeniu i obcinaniu kalorii, zamiast na skupianiu się na wartościach odżywczych - zauważa trenerka i dietetyczka Ania Kolasinska.
Jak zauważa ekspertka obecnie na popularności zyskują diety ketogeniczna oraz niskowęglowodanowa, zaznacza, że nie ma większych przeciwskazań do stosowania takiego modelu żywienia, jednak kluczowe jest stopniowe wprowadzanie nowych nawyków żywieniowych.
- Nie ma większych przeciwwskazań do stosowania diety niskowęglowodanowej. To, co jest kluczowe, to stopniowa adaptacja do nowego sposobu odżywiania. Nasz organizm potrzebuje na to zwykle kilku tygodni. Bardzo częstym błędem jest diametralna zmiana diety z dnia na dzień. Większość ludzi nie będzie na to dobrze reagować, ponieważ zwykle pojawiają się bóle głowy, osłabienie, nerwowość. Jest to normalne w procesie adaptacji, ponieważ nasz organizm musi "przestawić się" na nowe, preferowane źródło energii. Czyli z węglowodanów na tłuszcze.
- Na szczęście po kilku tygodniach okazuje się, że zdecydowanie warto było się adaptować. Znaczący wzrost energii, lepsze samopoczucie oraz efekty, np. w postaci większej ilości zrzuconych kilogramów, to tylko kilka z wielu korzyści płynących z diety niskowęglowodanowej - wyjaśnia.
Zauważa, że na przestrzeni ostatnich lat podejście do diet bardzo się zmieniło, choć wciąż najsłabszym ogniwem jest odpowiednia edukacja w zakresie żywienia.
- Przez ostatnie 70 lat były promowane zdecydowanie diety wysokowęglowodanowe lub niskokaloryczne. W obecnych czasach coraz większy nacisk kładzie się jednak na odżywczość diet oraz ich wpływ na zdrowie. Bardzo niebezpieczne diety “1000 kcal" są na szczęście coraz rzadziej stosowane, jednak przez braki odpowiedniej edukacji w tym kierunku, cały czas jeszcze są osoby, które je stosują.
- Uważam, że problemem jest nadal brak edukacji. Ludzie czytają zwykle 1-2 artykuły na temat jakiegoś systemu odżywiania i od razu go wprowadzają. Temat jest często bardziej złożony i warto poradzić się specjalisty, który pomoże nam wdrożyć oraz dopasować w odpowiedni sposób daną dietę.
- Dla przykładu, dieta ketogeniczna przynosi spektakularne efekty nie tylko w kwestii odchudzania, ale też zdrowia. Niestety większość osób, które nie mają efektów, źle interpretuje założenia tego systemu odżywiania. Najczęstsze błędy to zdecydowanie zbyt mała ilość spożywanych warzyw, niska jakość produktów i skupianie się na makroskładnikach oraz kaloriach zamiast na wartościach odżywczych" - wyjaśnia współwłaścicielka Strefy Przemian.
Zachęca tym samym do zgłębiania wiedzy na temat diet, najlepiej pod okiem eksperta. Podkreśla, że diety działają na każdego, problemem jest natomiast ich złe wprowadzanie, które po prostu wynika z niewiedzy, jak to zrobić.
O ich skuteczności decyduje również to, czy zdrowy model odżywiania, styl życia, w którym istotnym elementem jest również aktywność fizyczna, sen - będzie nam towarzyszył zawsze. A nie tylko przez kilka tygodni pracy nad sylwetką.