Reklama

Jak opiekować się chorym w domu?

Twój bliski ciężko zachorował? Przed Tobą wielkie wyzwanie. Przygotuj się dobrze, by mu sprostać. Pamiętaj, że gdy w domu jest osoba chora, trzeba zadbać o jej bezpieczeństwo. Jak przystosować dom, by zapewnić komfort zarówno choremu, jak i tobie? O czym należy pamiętać pielęgnując bliską ci osobę?

Twój bliski ciężko zachorował? Przed Tobą wielkie wyzwanie. Przygotuj się dobrze, by mu sprostać. Pamiętaj, że gdy w domu jest osoba chora, trzeba zadbać o jej bezpieczeństwo. Jak przystosować dom, by zapewnić komfort zarówno choremu, jak i tobie? O czym należy pamiętać pielęgnując bliską ci osobę?

Przygotuj odpowiednie łóżko

Powinno być wyższe niż normalnie. Możesz pożyczyć specjalne łóżko dla chorych lub po prostu pod nogi łóżka podstawić drewniane klocki. Dzięki temu będzie Ci łatwiej pielęgnować chorą osobę.

Łóżko powinno być ustawione tak, byś miała dostęp do niego z trzech stron – wówczas łatwiej Ci będzie wykonywać przy chorym konieczne czynności.

Wybierz materac

To bardzo istotne, jeśli chory będzie głównie leżał i jeżeli nie ma on swobody ruchów, pozwalającej na częstą zmianę pozycji. Najlepszy będzie materac przeciwodleżynowy. Może być wykonany z gąbki – wówczas ma specjalne wypustki masujące i pozwalające skórze oddychać.

Reklama

Możesz też zdecydować się na kupno materaca komorowego – można go dowolnie pompować, zmieniając nacisk na różne części ciała. Popularne i skuteczne są również materace o strukturze plastra miodu – mają one małe komory wypełnione powietrzem, którego ciśnienie można ręcznie regulować.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Przyklej lub przytwierdź dywaniki i chodniczki do podłogi. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko poślizgnięcia i upadku. Jeżeli chora osoba ma kłopoty z poruszaniem się, pomyśl o kupnie balkonika.

Obok toalety, w wannie i niedaleko umywalki zamontuj specjalne uchwyty, które pomogą choremu podnieść się lub przemieścić ciało. Umieść w łazience pomocnicze krzesełko, a do wanny lub brodzika włóż specjalne maty antypoślizgowe.

Pilnuj higieny

Osobę chorą należy regularnie myć. Jeżeli nie możesz zaprowadzić jej do łazienki i tam, na krzesełku w brodziku umyć, obmyj ciało chorego w łóżku. Przygotuj nieprzemakalny podkład, miskę z ciepłą wodą i gąbkę.

Zacznij mycie od oczu, nosa, twarzy, szyi, potem myj klatkę piersiową, ramiona, ręce i przednią część nóg, a następnie plecy, pośladki, krocze i tylną część nóg. Każdą część ciała zaraz po umyciu wycieraj suchym ręcznikiem, by chory nie zmarzł.

Zapobiegaj odleżynom

Stałe przebywanie w jednej pozycji grozi powstaniem odleżyn. Dlatego co pewien czas przewracaj chorego na bok albo proponuj mu zmianę pozycji.

Jeśli Twój bliski ma odleżyny, pamiętaj o tym, że skórę trzeba oczyścić. Należy ją też smarować specjalnymi, przyspieszającymi gojenie preparatami, np. Ozonellą (naozonowana oliwa z oliwek) albo specjalnymi żelowymi opatrunkami.

Odleżyny zazwyczaj nieznośnie bolą – tkanka w tych miejscach martwieje. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w działające miejscowo środki przeciwbólowe.

Idź na zwolnienie

Jeśli jesteś najbliższą rodziną chorego, pamiętaj, że przysługuje Ci zwolnienie lekarskie na opiekę nad nim. Musisz zwrócić się o nie do lekarza prowadzącego leczenie chorego krewnego.

Kup kaczkę i basen

Są one niezbędne, jeśli chory nie może wstawać. Możesz zaopatrzyć się w nie w każdym sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym. Dobierz je w zależności od płci chorej osoby.

Opieka nad chorym na alzheimera

Chory na alzheimera ma problemy z pamięcią, dlatego zadbaj o to, by ograniczyć zagrożenia w domu, ale przede wszystkim pilnuj, by chory czuł się zrozumiany i miał poczucie, że o niego dbasz.

Daj mu dużo ciepła i wsparcie. Niweluj problemy z komunikacją – mów powoli, używaj tylko prostych słów, gdy chcesz coś przekazać. Unikaj konfliktów, nawet gdy staje się agresywny.

Uśmiechaj się – to kojarzy się z czymś dobrym, przez co poczucie bezpieczeństwa chorego wzrasta. Szukaj pomocy w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz fundacjach i stowarzyszeniach.

Dodatkowe wskazówki

Jeżeli stan chorego pozwala na zmianę pozycji, koniecznie kup albo pożycz wózek inwalidzki. Postaw go obok łóżka, tak by chory mógł się łatwo przesiąść z łóżka na wózek.

Jeżeli chora osoba ma kłopoty z utrzymywaniem moczu lub kału, kup specjalne pieluchomajtki dla dorosłych. Często sprawdzaj, czy są czyste, bo nieczystości sprzyjają powstawaniu odleżyn i odparzeń.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy