Reklama

Jak podkręcić metabolizm?

Problem otyłości i nadwagi w społeczeństwie wciąż przybiera na sile. Niektórzy podejmują się trudów zrzucenia zbędnych kilogramów, jednak czasami efekt jest minimalny albo niemal niezauważany. Oprócz regularnego wysiłku fizycznego należy również zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe. Wpływają one bowiem na metabolizm, czyli procesy chemiczne zachodzące w komórkach organizmu. Im lepiej działają, tym szybciej i łatwiej można zgubić zbędne kilogramy. Jak skutecznie i bezpiecznie podkręcić metabolizm? Przekonajmy się

Odpowiednia dieta

Aby metabolizm działał szybciej, przyjrzyj się temu, co jesz. Unikaj żywności przetworzonej, produktów smażonych w głębokim tłuszczu, a także ogranicz spożycie alkoholu (najlepiej całkowicie z niego zrezygnuj). Metabolizm będzie działał sprawnie, jeśli do codziennej diety włączysz chude mięso (gotowane albo pieczone), tłuste ryby morskie, a także produkty obfitujące w błonnik (pełnoziarniste kasze, mąki, pieczywo i makarony). Nie zapominaj, aby podstawą codziennego jadłospisu był świeże owoce i warzywa.

Wprowadź odrobinę pikanterii

Na podkręcenie metabolizmu ogromny wpływa mają również przyprawy. Pieprz czy ostra papryka zawierają kapsaicynę, która nie tylko powoduje pieczenie języka i przełyku, ale także podnosi temperaturę ciała, co sprzyja sprawniejszemu metabolizmowi. Oprócz dodawania ostrych przypraw do potraw, możesz wypijać codziennie rano szklankę zimnej wody z odrobiną np. sproszkowanej papryczki chili.

Reklama

Pamiętaj o nawodnieniu

Aby w organizmie prawidłowo zachodziły wszystkie procesy życiowe, niezbędne jest odpowiednie nawodnienie. Pamiętaj, aby codziennie pić jak najwięcej wody – najlepiej dwa litry źródlanej i niegazowanej. Warto pamiętać, że zarówno kofeina, jak i teina (zawarte w kawie i herbacie) pomagają w przyspieszeniu metabolizmu. Warto pić np. filiżankę naparu przed treningiem, co spowoduje szybsze spalanie kalorii. Oczywiście napoje nie mogą być słodzone.

Odpowiedni odpoczynek

Kluczowy w procesach metabolicznych jest nie tylko wysiłek fizyczny, ale także odpowiedni odpoczynek. Przemęczony organizm pracuje na „mniejszych obrotach”, a poza tym jest bardziej podatny na infekcje. Dlatego trzeba pilnować stałych i regularnych pór snu, a także zadba, by był odpowiednio długi (powinien wynosić nie mniej niż siedem godzin).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: metabolizm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy