Jak podkręcić przemianę materii?

By skutecznie wygrać wojnę z nadwagą, trzeba być sprytnym. W tej walce liczy się nie sam efekt, ale to jak długo będzie się utrzymywał. Zamiast drakońskich diet warto zastosować przemyślaną i długoterminową taktykę. Przede wszystkim ogranicz jedzenie słodyczy i fast foodów. Jedz mniejsze porcje, ale częściej – 5 lub 6 razy dziennie. Sięgnij po produkty, które przyspieszają przemianę materii, pomagają ograniczyć apetyt czy hamują wchłanianie cukru. Na przykład zielona herbata zawiera substancje podnoszące tempo metabolizmu aż o 17 proc.! Co jeszcze pomoże podkręcić przemianę materii?

Zielona herbata jest bardzo pożądana w diecie
Zielona herbata jest bardzo pożądana w diecie123RF/PICSEL
Wybieraj właśnie te ryby. Mają najwięcej witaminInteria.tv

Postaw na chrom

Chromu dostarczają żółtka jaj
Chromu dostarczają żółtka jaj123RF/PICSEL

Pierwiastek ten uważany jest za lidera w walce ze zbędnymi kilogramami, gdyż przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Znajdziesz go w małżach, orzechach brazylijskich, daktylach, żółtku jaj, brokułach, pomidorach oraz gruszkach.

Ekstrakt z zielonej kawy

Kwas chlorogenowy, który zawiera, powoduje obniżenie wchłaniania cukru, co pobudza organizm do korzystania ze zgromadzonych zapasów. Kwas ten występuje również w karczochach, pokrzywie, brzoskwiniach i suszonych śliwkach.

Fasola, fasolamina

Biała fasola jest bardzo pożądana w diecie
Biała fasola jest bardzo pożądana w diecie 123RF/PICSEL

Badania dowiodły, że u dorosłych, których dieta była bogata w fasolę, waga spadła o ok. 3 kg. Ale to nie wszystko. Fasolamina, czyli ekstrakt z białej fasoli, hamuje trawienie skrobi, nie pozwalając na jej odkładanie się w postaci tłuszczu.

Polub białko i błonnik

Pamiętaj, że śniadanie wpływa na przyspieszenie metabolizmu. Pomoże Ci też białko, które jest długo trawione, co wymaga pozyskania energii z zapasów tłuszczu. Jedz także warzywa. Są one bogate w błonnik, który sprawi, że długo będziesz syta.

Pij wodę

Odpowiednio nawadniaj organizm
Odpowiednio nawadniaj organizm123RF/PICSEL

Pij około 2 litrów wody dziennie. Dziel ją na małe porcje – od 150 do 200 ml, za to pij ją często. Niewielkie ilości wody są wchłaniane w większym stopniu do tkanek i nie ulegają szybkiemu wydaleniu. Natomiast picie dużych ilości płynów naraz powoduje ich szybkie wydalenie wraz z elektrolitami przez nerki, co może prowadzić do odwodnienia.