Jak poprawić wygląd cery dietą?
Wiele kobiet skarży się na złą kondycję cery. Problemem jest nie tylko sucha skóra czy zmarszczki, ale również trądzik, pojawiający się nawet w wieku średnim. Czy odpowiednia pielęgnacja oraz kosztowne wizyty w gabinetach kosmetycznych całkowicie rozwiążą problem?
Mówi się, że skóra pokazuje całą historię naszego życia. Na jej wygląd ma wpływ długotrwały stres, nieodpowiedzialne plażowanie, wizyty w solarium czy przebyte choroby. Dużą rolę odgrywają także predyspozycje genetyczne i indywidualne skłonności. Jednak jedną z kluczowych kwestii jest codzienna dieta. Zdarza się czasem, że mimo stosowania drogich kremów i zabiegów pielęgnacyjnych, wygląd naszej cery wciąż pozostawia wiele do życzenia. Jest to najprawdopodobniej spowodowane niedoborami witamin i minerałów, ale może też świadczyć o zaburzeniach gospodarki lipidowej, chorobach wątroby czy stanach zapalnych jelit. Poszarzała, mało elastyczna skóra, czy pojawiające się na niej wypryski są często oznaką tego, że w diecie przeważa duża ilość przetworzonych produktów, cukru, nabiału lub pieczywa. Może też mieć to związek z nietolerancjami pokarmowymi, dlatego dobrze jest zastosować dwutygodniową dietę eliminacyjną i sprawdzić, czy za problemy skórne nie są przypadkiem odpowiedzialne zboża bądź nabiał.
Jeśli zmagasz się z uporczywym trądzikiem, na sam początek odstaw słodzone napoje, słodkie przekąski - tak naprawdę wszystko, co w składzie ma cukier. Ogranicz też ilość węglowodanów, w tym ziemniaków i owoców, szczególnie na początku leczenia trądziku. Koniecznie zrezygnuj też ze zbóż zawierających gluten - to węglowodany, które bardzo często wywołują infekcje skórne. Jadasz dużo nabiału? Uważaj. Produkty mleczne często sprzyjają trądzikowi. Najgorsze jest mleko pasteryzowane i wszelkie produkty zawierające mleko w proszku. Jogurty, sery czy kefiry nie wyrządzą aż tak dużej szkody, ale warto również ograniczyć ich spożycie. Najmniej uczulają śmietana i masło.
Jeśli zmagasz się z trądzikiem, zmniejsz spożycie kwasów tłuszczowych omega-6, na rzecz omega-3. Nadmiar tych pierwszych jest często przyczyną pojawiania się wyprysków. Do diety warto włączyć ryby, olej kokosowy, oliwę z oliwek oraz awokado.
Pamiętaj też, by zadbać o jelita, które mają ogromny wpływ na wygląd skóry. Często wysyłają nam sygnały, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Jeśli odczuwasz wzdęcia czy bóle brzucha po zjedzeniu posiłku, to najprawdopodobniej cierpisz na syndrom jelita wrażliwego. Schorzenie to daje też znać o sobie w postaci zmian skórnych na twarzy. Należy wówczas wzbogacić dietę o probiotyki - przede wszystkim kiszonki, a także zaprzestać jedzenia glutenu i ograniczyć spożycie warzyw strączkowych, które mogą być odpowiedzialne za dyskomfort trawienny.
Ważne jest, by jadłospis był bogaty w warzywa zielone, korzeniowe, owoce (na początku leczenia lepiej z nimi nie przesadzać), zdrowe tłuszcze i jajka.
Twoja cera jest poszarzała, wiotka i bez blasku? Kobiety skarżą się na to szczególnie jesienią. Skóra po okresie letnim jest bowiem przesuszona i wymaga intensywnego nawilżenia, a także dużej dawki witamin. Poza stosowaniem kremów pielęgnacyjnych, warto zadbać przede wszystkim o zdrową dietę bogatą w witaminy. Szczególnie ważna jest witamina A, która przyspiesza naturalny proces odnowy komórkowej, sprzyja utrzymaniu ładnej, jędrnej i zdrowo wyglądającej skóry. Niemniej ważne są witaminy z grupy B, których niedobory objawiają się szarą, ziemistą cerą, C - łojotokiem, E - wiotkością skóry oraz K - cieniami pod oczami i pękającymi naczynkami. Najlepszym sposobem na kompleksowe dostarczanie witamin jest jedzenie jak największej ilości różnorodnych warzyw i owoców. To podstawa diety pomagającej zachować młodą skórę. Staraj się jeść je na surowo, ponieważ pod wpływem ciepła tracą część wartości odżywczych. Warzywa takie jak brokuły najlepiej jest gotować na parze. Kondycję skóry również poprawią: marchew, jarmuż, awokado, morele, bataty, owoce cytrusowe, papryka.
Niezwykle ważne jest też, by dieta obfitowała w mikro i makroelementy, takie jak selen, cynk, wapń, miedź, żelazo, potas, jod oraz krzem. Najlepszym źródłem będą orzechy, tofu, owoce morza, awokado, pestki dyni oraz wątróbka. Pamiętaj też, by pić duże ilości wody - minimum dwa litry dziennie. Dzięki temu skóra będzie dobrze nawilżona i zyska ładny wygląd.