Jak poradzić sobie z stanem zapalnym zatok w ciągu 5 dni?
Zapalenie zatok to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość, powstała na skutek zakażenia spowodowanego przez wirusy, bakterie lub grzyby. Zatoki przynosowe to puste przestrzenie, przez które przepływa powietrze. Ulokowane są one bezpośrednio za kośćmi nosowymi, policzkami, czołem i oczami. Stany zapalne występują rzadko u osób ze sprawnie działającymi zatokami. Jednak w przypadku gdy dowolny ich fragment zostaje zablokowany lub nagromadzi się w nim zbyt dużo śluzu, bakterie i inne szkodliwe mikroorganizmy znajdują tam świetne warunki do rozwoju. Często staje się to przyczyną bólu i stanów zapalnych.
Wspominaliśmy już, że problem ten powstaje w wyniku zablokowania zatok oraz intensywnego rozwoju bakterii i wirusów. Dolegliwości pojawiają się również wówczas, kiedy niewielkie włosy w zatokach nie są zdolne skutecznie usunąć śluzu. Prowadzić to może do wielu powikłań zdrowotnych.
Zatoki mogą zostać również zablokowane w wyniku nadmiernej produkcji śluzu przez organizm. Powoduje to podobne skutki jak przeziębienia lub alergia.
Jeszcze inną przyczyną zapalenia zatok może być skrzywiona przegroda nosowa, nieregularne kości nosa oraz polipy.
- Alergia lub katar sienny.
- Choroby, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie rzęsek.
- Nagłe zmiany w wysokości np. podczas lotu lub nurkowania.
- Mukowiscydoza.
- Osłabiony układ odpornościowy np. wyniku działania wirusa HIV lub chemioterapii.
- Nieprawidłowa budowa kości twarzy.
- Cukrzyca.
Jakie są objawy zapalenia zatok?
Gdy stan zapalny zatok jest ostry, może trwać on nawet przez 4 tygodnie. Pierwsze objawy przypominają przeziębienie. Stan zdrowia chorego poprawia się lub pogarsza po około 5-7 dniach. Ważne jest, aby zawsze skontaktować się z lekarzem. Znane są przypadki nieleczonego, przewlekłego zapalenia zatok, które trwało do trzech miesięcy.
Niektóre z popularnych objawów:
- Nieświeży oddech i utrata węchu.
- Ogólne złe samopoczucie i zmęczenie.
- Kaszel, który nasila się w nocy.
- Gorączka.
- Bóle głowy.
- Ból gardła i wycieki z nosa.
- Zatory i katar.
- Nadmierna wrażliwość twarzy.
Jednym z najczęściej występujących i uciążliwych objawów zapalenia zatok są silne bóle głowy, najczęściej powyżej nosa i brwi. Istnieje wiele środków przeciwbólowych, które potrafią złagodzić nasz dyskomfort. Niestety nie zawsze są one skuteczne.
Chcielibyśmy podzielić się z wami zupełnie naturalnym sposobem leczenia, który wykorzystuje składniki skuteczne w złagodzeniu objawów zapalenia zatok - zwłaszcza bólów głowy.
Jak przygotować taki naturalny środek?
Do stworzenia tego leku będziesz potrzebować odrobinę chrzanu i pokaźną ilość octu jabłkowego. Umieść chrzan w słoiku i zalej go octem. Trzymaj substancję w temperaturze pokojowej przez około 10 dni, mieszając ją od czasu do czasu.
Następnie otwórz słoik i zacznij głęboko wdychać intensywny aromat chrzanu (przez około 5 minut). Nocą nasącz tym roztworem kompres i umieść go na czole - złagodzi to uciążliwe bóle głowy. Zabieg ten powtarzaj przez około 5 dni. Kuracja ta znacząco złagodzi objawy zapalenia zatok.
Kolejnym szybkim i prostym sposobem na walkę z tym problemem jest zagotowanie chrzanu w wodzie. Gdy substancja znajdzie się w stanie wrzenia, przelej ją do dowolnego naczynia. Następnie przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj opary chrzanu przez kilka minut. Metoda ta zapewni ci natychmiastową ulgę.
Osoby z tą chorobą powinny unikać podróżowania samolotem i ekstremalnych temperatur. Należy również wystrzegać się gwałtownych zmian temperatury i porzucić złe nawyki, takie jak palenie tytoniu. Warto też co roku szczepić się na grypę, często myć ręce i unikać antybiotyków, których nie zaordynował lekarz.