Reklama

Jak pozbyć się aft?

Afta jest bolesną zmianą w obrębie jamy ustnej. To stan zapalny błony śluzowej połączony z delikatnym owrzodzeniem i występowaniem białego nalotu. Najczęściej zlokalizowane są na wewnętrznej stronie policzków, ale także na wargach, języku, dziąsłach czy podniebieniu. Zmiany są niezwykle bolesne i często utrudniają spożywanie pokarmów i picie napojów. Niestety, afty bardzo długo się goją, zazwyczaj od tygodnia do trzech. Na szczęście istnieją łatwe metody, który mogą przyspieszyć regenerację błony śluzowej i złagodzić dolegliwości bólowe. Jak pozbyć się aft? Jakie czynniki je wywołują? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Przyczyny powstawania aft

Afty najczęściej pojawiają się w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Przede wszystkim poprzez niedokładne i zbyt rzadkie szczotkowanie zębów, ale także w wyniku urazów wywołanych przez szczoteczkę czy stosowanie nieodpowiedniej pasty. Nawracające afty mogą być również wynikiem przewlekłego stresu, osłabionej odporności, infekcji wirusowych i bakteryjnych, niedoborów witamin czy alergii lub zaburzeń hormonalnych. Jeśli afty powstają częściej niż raz w roku, warto udać się do lekarza, ponieważ mogą być pierwszym objawem niektórych chorób.

Jak pozbyć się aft?

Pierwszym krokiem do pozbycia się afty jest pielęgnacja jamy ustnej. Można sięgnąć po bezpieczne i naturalne płukanki, które nie tylko dezynfekują, ale również zmniejszają stan zapalny. Dobrym pomysłem jest rozpuszczenie łyżeczki soli w szklance ciepłej wody i przemywanie dokładnie całej jamy ustnej kilka razy dziennie. Nieocenione w leczeniu aft są również zioła: szałwia, rumianek, liście maliny czy nawet koniczyna. Aby spotęgować efekt można sięgnąć po zaparzoną saszetkę ziół i przyłożyć ja (po ostudzeniu) do afty. Jeśli ból jest silny i bardzo mocno doskwiera można do zmienionego chorobowo miejsca przyłożyć kostkę lodu albo posmarować ją wodą utlenioną.

Reklama

Domowe metody na afty

Oprócz stosowania płukanek można sięgnąć po środki, które aplikuje się bezpośrednio na aftę. Oprócz preparatów kupionych w aptece, istnieją również domowe specyfiki. Wysoką skuteczność wykazują się płynny miód lub olej kokosowy. Można również wykonać domowy specyfik z olejków eterycznych. Kilka kropel olejku eukaliptusowego należy wymieszać z taką samą ilością olejku miętowego oraz dwoma łyżkami oliwy. Niezależnie od tego, jaką mieszankę się wybierze, należy ją stosować kilka razy dziennie (minimum trzy) i nanosić bezpośrednio np. za pomocą patyczków kosmetycznych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: afty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy