Reklama

Jak pozbyć się bólu bez leków?

Ból może przyjąć najróżniejsze postacie – czasami bywa chroniczny, czasami ostry, rwący, lub ćmiący. Zwykle w ten sposób nasze ciało daje nam sygnał, że coś dzieje się nie tak. Środki przeciwbólowe pozwalają nam szybko zapomnieć o bólu, ale stałe ich stosowanie może skończyć się źle – efekty uboczne są tu przeróżne – od problemów z sercem do uszkodzenia wątroby. Jeśli ból stale powraca, nie należy go ignorować. Co więcej – jest szereg naturalnych sposobów na pozbycie się go – czy to poprzez redukcję stanu zapalnego, czy poprzez stymulowanie mózgu do uruchomienia mechanizmów zdrowienia.

Imbir

Jeśli lubisz gotować, jest szansa, że korzeń tej rośliny masz w domu. Ma niesamowite właściwości przeciwzapalne i jest od wieków stosowna w medycynie chińskiej. Dobrze wpływa na bóle artretyczne, głowy, skurcze podczas miesiączek i bóle mięsni. Według badan przeprowadzonych w 2005 roku jego skuteczność w przeciwdziałaniu zapaleniom jest wyższa niż aspiryny.

Korzeń imbiru można przyłożyć do bolącego miejsca. Można też zrobić z niego syrop, dodać do herbaty, a także zagotować i pić lub inhalować napar.

Czarci pazur

Ta pochodząca z Afryki Południowej roślina ma naprawdę diabelskie właściwości - jeśli chcesz, by zaatakowała ból stawów biodrowych lub kolan, zrobi to z diabelskim impetem. Badania wskazują, że łagodzi bóle reumatyczne i te powodowane osteoporozą o 25% i pomaga poprawić mobilność u pacjentów zaledwie w kilka tygodni.

Reklama

W 2007 roku wykryto, że ma też właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, dzięki czemu pacjenci narzekający na chroniczne bóle placów, szyi i reumatycznych mogli zrezygnować z przyjmowania 70% środków przeciwbólowych już po ośmiu tygodniach stosowania.

Wierzba biała

Wierzba biała to najprawdopodobniej najstarszy znany środek przeciwbólowy. Informacje o wykorzystywaniu jej właściwości pochodzą z 500r p.n.e. z Chin. Stosowanie jej uśmierz ból pleców, reumatyczny, a także nerwobóle.

Wierzba jest dostępna w formie herbatki. Zawiera kwas acetylosalicylowy, który jest wykorzystywany do produkcji aspiryny. Ale stosowanie naturalnego środka na pewno będzie się wiązało z mniejszą ilością skutków ubocznych.

Kurkuma

To kolejne remedium niezwykle łatwo dostępne – znajduje się w wielu kuchniach. To przyprawa, która nadaje potrawom piękny żółty kolor. Zawiera kurkuminę, aktywny składnik, który poprawia cyrkulację krwi nie dopuszczając do tworzenia się zatorów. Dlatego może być stosowana w przypadku skręconych stawów, siniaków czy zapaleniach stawów.

Waleriana

Oprócz właściwości nasennych, o których pewnie słyszałeś, waleriana jest naturalnym środkiem przeciwbólowym. Ten efekt uzyskuje poprzez uspokojenie systemu nerwowego. Zatem warto zastosować ją w sytuacjach stresowych, bo redukuje wrażliwość na bodźce bólowe. Można ją przyjmować w formie herbatki lub suplementu.

Lukrecja

To jedna z najpopularniejszych roślin stosowana do uśmierzania bólu. Zawiera duże ilości glicyryzyny, która blokuje postanie stanu zapalnego. Przeciwdziała też efektom działania kortyzolu, hormonu, który pojawia się w naszym ciele w wyniku stresu i przemęczenia.

Dodatkowo lukrecja redukuje poziom wolnych rodników w naszym ciele zapobiegając produkcji enzymów zapaleniowych. Jest też dobrym lekiem na bolące gardło, ale nie jest zalecana dla osób z wysokim ciśnieniem

Oregano

Jeśli cierpisz na nawracający ból, pamiętaj, by dodawać oregano do swoich posiłków. Ta roślina posiada właściwości przeciwskurczowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Znaleziono w niej aż 32 czynniki przeciwzapalne. To także źródło witamin i mikroelementów – zawiera żelazo, miedź, potas, wapń, magnez, cynk, niacynę i witaminy E, C i A.

Od starożytności było wykorzystywane w krajach basenu morza Śródziemnego, skąd pochodzi. Jest dobre na zaparcia, biegunki, bóle żołądka. Uważa się, że jest w stanie uśmierzyć ból spowodowany rwą kulszową.

Koper włoski

Jest często rekomendowany kobietom, które cierpią z powodu skurczów podczas miesiączek. Koper zawiera 27 czynników przeciwskurczowych i 16 przeciwbólowych. Jest też oczywiście znany jako zioło wykorzystywane w kuchni. Badania wykazały, że przenosi ulgę w wielu schorzeniach: dna moczanowa, kolka, wzdęcia, spazmy. Dodatkowo może być stosowany jako kompres podczas zapalenia powiek. W postaci olejku można nim smarować obolałe mięśnie i stawy.

Goździki

Goździki to znany domowy sposób na bóle zębów. Wiele środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty oraz płynów do płukania ust zawiera go w swoim składzie. To kolejna roślina, która przeciwdziała zapaleniom i likwiduje bakterie.

Co więcej – goździki to źródło magnezu, błonnika, wapnia, magnezu i witamin K I C. Zawarty w nim eugenol powstrzymuje produkcję enzymów wywołujących reakcje zapalne. Chcesz pozbyć się bólu? Żuj goździki.

Łopian

To roślina bogata w kwasy tłuszczowe i skuteczny środek przeciwbólowy. Dodatkowo zawiera sterole i taniny, które działają jak silne środku przeciwzapalne.

Łopian należy do rodziny ostowatych i był stosowany w medycynie od dawna – na dnę moczanową, artretyzm, reumatyzm i inne przypadłości, gdzie chorobę wywołuje zapalenie mięśni lub stawów.

Te rośliny może i nie zadziałają tak szybko jak paracetamol, ale są nieporównywalnie bardziej bezpieczne w stosowaniu, a efekty ich stosowania są bardziej długotrwałe.

Jeśli dodatkowo zadbasz o właściwą dietę, aktywność fizyczną i metody redukcji stresu – jak choćby medytacja, możesz pomóc swojemu ciału zapomnieć na dobre o bólu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ból
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy