Reklama

Jak pozbyć się brodawek na stopach?

Brodawki, znane również jako kurzajki, mogą pojawić się w najmniej odpowiednim momencie. Za ich powstanie odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), którego nosicielami może być aż 70 proc. społeczeństwa. Atakuje on organizm podczas bezpośredniego kontaktu oraz obniżonej odporności, skutkując pojawianiem się na stopach i rękach brodawek. Czasami są mniej widoczne, ale czasem nie tylko mogą szpecić kończyny, lecz także sprawić ból. Na szczęście, istnieją sprawdzone metody ich usunięcia. Jak pozbyć się brodawek na stopach? Sprawdźmy.

Brodawki na stopach: Jak je rozpoznać?

Brodawki, znane również jako kurzajki, to zgrubienia wyczuwalne i doskonale widoczne na powierzchni skóry. Mogą mieć różną wielkość: małe niecały milimetr, a większe nawet dwa centymetry średnicy. Przeważnie nie bolą, ale mogą powodować dyskomfort, kiedy rosną w grupie. Ich wygląd różni się znacząco od odcisków: są ciemniejszego koloru od zdrowej skóry, mają chropowatą powierzchnię, a na szczycie brodawek widać kropki, które są połączone z naczyniami krwionośnymi. Jeśli widzimy brodawkę na stopie, warto ją usunąć. Stanowią nie tylko problem estetyczny, ale ich uszkodzenie może spowodować ich szybkie rozprzestrzeniania się.

Reklama

Brodawka na stopie: Działaj od razu

Jeśli na naszej stopie zauważyliśmy brodawkę, trzeba działać zdecydowanie. W pierwszej kolejności, kiedy są jeszcze małe, mogą przyjść z pomocą preparaty dostępne bez recepty w aptece. Oczywiście, warto udać się także do dermatologa, który pomoże wybrać odpowiednią metodę ich  usunięcia. W zależności od ich wielkości i umiejscowienia, stosuje się wymrażanie ciekłem azotem, metodę laserową albo łyżeczkowanie. 

Jak pozbyć się brodawek na stopie domowymi metodami?

Oczywiście, na brodawki na stopie mogą pomóc domowe sposoby. Jednak, aby ich działanie przyniosło wymierne rezultaty, trzeba stawiać na regularność i stosować je czasem kilka razy dziennie. Co warto mieć na uwadze?

Czosnek - wystarczy pokroić go w plastry albo rozgnieść. Warzywo trzeba przyłożyć do brodawki na stopie i zakleić plastrem. Opatrunek warto zmieniać co kilka godzin.

Olejek z drzewa herbacianego - substancja ma działanie przeciwwirusowe i świetnie może poradzić sobie z brodawką. Olejkiem trzeba smarować zmianę kilka razy dziennie.

Jaskółcze ziele - wiosną i latem, kiedy tę popularną roślinę znajdzie się podczas spaceru, warto wyciekającym sokiem smarować szpecącą skórę brodawkę.

Mniszek lekarski - podobnie jak jaskółcze ziele, sok z popularnej rośliny pomoże na brodawki. Warto stosować kilka razy w ciągu dnia. 

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Brodawki na stopach to problem natury estetycznej i trzeba się przed nimi chronić. Można robić to na wiele sposobów, ale najważniejszym jest to, aby przestrzegać podstawowych zasad higieny. Nie pożyczać innym osobom oraz domownikom ręczników, pumeksów i cążek do obcinania paznokci. Warto także pamiętać, aby nie chodzić boso w miejscach użyteczności publicznej, takich jak na przykład basen

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy