Reklama

Jak pozbyć się haluksów?

Noszenie źle dopasowanych butów - oczywiście poza tendencją do dziedziczenia - jest najczęstszą przyczyną tworzenia się haluksów. W ich eliminacji może pomóc zabieg chirurgiczny polegający na wycięciu wystającej kości. Sama operacja jest niestety dość droga, leczenie bardzo bolesne, a rehabilitacja długa i wymagająca chodzenia o kulach oraz w specjalnych butach ortopedycznych. Zanim zatem się na nią zdecydujesz, wypróbuj mniej inwazyjnych sposobów, które pomogą zmniejszyć ból oraz dyskomfort związany z powstałymi zniekształceniami. A oto one:

Noś wygodne obuwie

Podstawowym błędem osób, które mają problem ze stopami, jest noszenie źle dobranego obuwia, które sprawia, że haluks staje się jeszcze bardziej uciążliwy, a ból, jaki mu towarzyszy, skutecznie utrudnia poruszanie. Dlatego warto zaopatrzyć się w buty, które mają szerokie noski i skórzaną cholewkę. Staraj się też unikać noszenia szpilek, które mogą spowodować dodatkowe urazy i nadwyrężać stawy oraz obcisłych skarpet i pończoch, które utrudnią prawidłowy przepływ krwi.

Stosuj zimne okłady

Gdy cały dzień spędzamy w pracy latając to tu, to tam, nasze stopy zaczynają się buntować. Haluks, który uciskany jest przez obuwie, doskwiera jeszcze bardziej i nijak nie można pozbyć się bólu. Aby zmniejszyć obrzęk, wystarczy zastosować okład z lodu. Przyjemne zimno zapewni ulgę oraz sparaliżuje zakończenia nerwowe.

Reklama

Jak przygotować okład z lodu?

Połóż kilka kostek lodu na bawełnianą ściereczkę i przyłóż go na obolałe miejsce. Stosuj go co najmniej przez 10 minut.

Ćwiczenia rozciągające

Wszelkie ćwiczenia, które pomagają wzmocnić mięśnie i ścięgna w stopie, sprawią, że przestaniesz aż tak dotkliwie odczuwać ból oraz dolegliwości związane z haluksami. Dzięki gimnastyce zapewnisz też sobie odpowiednią elastyczność, aktywność czerwonych krwinek i poprawisz krążenie.

Masaż ciepłym olejkiem

Masowanie ciepłym olejkiem obszaru, na którym znajduje się haluks, jest kolejnym skutecznym sposobem leczenia dyskomfortu. Poprawia krążenie krwi, co pomaga zmniejszyć ostry ból oraz stan zapalny. Jedyne, co musimy zrobić, to podgrzać olejek rycynowy, oliwę z oliwek lub olej kokosowy w kuchence mikrofalowej i delikatnie rozprowadzić w miejscu, na którym znajduje się odcisk. Masaż powinien być wykonywany przez około dziesięć minut, dwa lub nawet trzy razy dziennie.

Sól Epsom

Kąpiel stóp w soli Epsom to jeden z najbardziej skutecznych sposobów zalecanych na ból spowodowany haluksami. Już kilka łyżek soli rozmieszanych w misce z ciepłą wodą, pomoże przynieść ulgę. Stopy należy moczyć przez około 15-20 minut trzy razy w tygodniu. Jeśli nie masz soli Epsom, możesz do ciepłej wody wsypać odrobinę zwykłej soli.

Rumianek

Rumianek jest jednym z najlepszych preparatów ziołowych, które przynoszą ulgę w problemach związanych z zespołem cieśni nadgarstka. Dzięki swoim przeciwzapalnym właściwościom rumianek pomaga także zmniejszyć obrzęk oraz stan zapalny wywołany haluksami. Dlatego też warto pić co najmniej 3 filiżanki rumianku dziennie, a oprócz tego śmiało stosować zużyte, ciepłe torebki z herbaty, nakładając je bezpośrednio na haluks.

Nagietek

Nagietek, zresztą podobnie jak rumianek, jest ziołem o nieocenionych właściwościach. Dzięki niemu mamy kolejną sprawdzoną broń, która pomoże nam walczyć z odciskami. Przeciwzapalne właściwości nagietka zagwarantują zmniejszenie dolegliwości, a regularne stosowanie maści z nagietka może zmniejszyć ryzyko wystąpienia haluksów.

Kurkuma

Kurkumina, jeden z głównych związków występujących w kurkumie, posiada właściwości przeciwzapalne, które skutecznie przyczyniają się do zmniejszenia bólu. Aby złagodzić dolegliwości związane z haluksami wystarczy rozpuścić łyżeczkę kurkumy w szklance letniej wody i pić dwa razy dziennie.

Papryka cayenne

Dzięki zawartości kapsaicyny ostra papryka świetnie spisuje się jako domowy środek przeciwzapalny stosowany na różne dolegliwości. Jak jej użyć? Haluksy należy posmarować wazeliną kosmetyczną, a następnie posypać mieloną ostrą papryką. Okład należy pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać letnią wodą.

Akupunktura

Choć akupunktura, czy nakłuwanie ciała igłami nie jest sposobem, który pomoże pozbyć się haluksów, to jednak na pewno sprawdzi się w łagodzeniu bólu. Cienkie igły wbijane są wokół bolącego odciska i upośledzają tym samym zdolność odczuwania dolegliwości.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: haluksy domowe sposoby | haluksy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy