Jak pozbyć się pajączków na nogach?
Popękana naczynia krwionośne, zwane inaczej pajączkami, szpecą nogi wielu osób. Powstają w wyniku rozszerzania się żyłek tuż po skórą oraz ich pękania. Tworzą bardzo nieestetyczne cienkie nitki, siateczki, a nawet wachlarze, które są bardzo widoczne. Choć wydają się niegroźne, warto się im przyjrzeć – mogą być pierwszą oznaką żylaków. Co je wywołuje? Jak się ich skutecznie pozbyć?
Pajączki powstają w wyniku nieprawidłowego krążenia krwi w żyłach. Ich obecność często jest uwarunkowana genetycznie, ale mogą też pojawiać się w wyniku nieprawidłowego stylu życia. Pajączki ujawniają się w wyniku nadmiernego przeciążenia nóg poprzez otyłość. Częściej skarżą się na nią osoby, które nie podejmują żadnej aktywności fizycznej, mają siedzący albo wyłącznie stojący tryb pracy. Dochodzi do tego uboga dieta, nadużywanie alkoholu oraz papierosów, a także noszenie bardzo obcisłych ubrań.
Pajączki nie są bezpośrednio groźne dla zdrowia i życia człowieka, jednak ich obecność może wskazywać na chorobę żył. Przede wszystkim powstają w wyniku upośledzenia kurczliwości naczyń krwionośnych, zaburzenia pracy zastawek w żyłach oraz zmniejszonej elastyczności ścian naczynek. Pajączki mogą też być pierwszym objawem przewlekłej niewydolności żylnej albo zakrzepowego zapalenia żył. Jeśli towarzyszą im inne objawy, takie jak bolesne skurcze łydek, ciężkość nóg, opuchlizna wokół kostek, męczenie i mrowienie nóg to sygnał, że należy udać się do lekarza.
Jeśli okazuje się, że pajączki nie zagrażają zdrowiu, można spróbować się ich pozbyć. Salony medycyny estetycznej oferują zabiegi, takie jak np. laseroterapia. Jednak warto wprowadzić łatwe nawyki, które pozwolą je usunąć. Przede wszystkim warto zmienić swoją dietę i włączyć do niej produkty zawierające witaminę C (natka pietruszki, papryka, brukselka, cytrusy) oraz E (orzechy, oleje tłoczone na zimno, kapusta, brokuły). Warto również trzy razy dziennie pić napary z rumianku i skrzypu – wzmacniają naczynia krwionośne i ułatwiają przepływ krwi. Można też zastosować zimne kompresy, a także masaże (można je połączyć z wklepywaniem kremów dostępnych w aptece).