Reklama

Jak pozbyć się pajączków z nóg?

Pajączki na nogach to częsty problem natury estetycznej. Sieć rozszerzonych naczyń krwionośnych pojawia się zazwyczaj na łydkach i udach, z czasem może szpecić nawet całe nogi. To przypadłość dotykająca szczególnie osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, zmagają się z nadwagą czy problemami hormonalnymi. Pajączki na nogach często pojawiają się również u kobiet w ciąży i starszych ludzi. Wbrew pozorom rozszerzonych naczynek krwionośnych na nogach nie powinno się bagatelizować. Mogą sygnalizować problemy z całym układem krążenia i być oznaką przewlekłej niewydolności żylnej. Sprawdź, czym są pajączki na nogach, dlaczego powstają i kiedy powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty. Poznaj domowe sposoby, dzięki którym zniwelujesz te nieestetyczne zmiany na nogach.

Czym są pajączki na nogach?

Pajączki naczyniowe (inaczej teleangiektazje) to drobne, ale nieco rozszerzone naczynia krwionośne (a konkretnie włosowate), które obserwuje się tuż pod skórą. Zazwyczaj rozgałęziają się z jednego punktu, tworząc charakterystyczną „pajęczą” sieć. Mają sinoniebieski, fioletowy lub brunatnoczerwony kolor. Najczęściej tworzą się na łydkach i udach oraz pod kolanami, nieco rzadziej na twarzy (towarzyszą trądzikowi różowatemu). Pajączki nie są niebezpieczne, mogą jednak świadczyć o problemach z krążeniem, takich jak uszkodzone zastawki czy niewydolność żył.

Reklama

Przyczyny powstawania pajączków na nogach

Pajączki na nogach powstają na skutek zaburzeń układu krążenia w kończynach. Jeśli żyły nie są w stanie przetransportować całej krwi do serca, może się ona cofać i stopniowo uszkadzać oraz rozszerzać drobne naczynia krwionośne. Tendencja do powstawania pajączków często jest uwarunkowana genetycznie – zazwyczaj występuje rodzinnie. Zdarza się też, że to dolegliwość nabyta – efekt małej aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia lub stojącej pracy. Na tworzenie się pajączków znacznie bardziej są też narażone osoby z nadwagą i otyłością, często przebywające na słońcu, a także starsi ludzie. Czynnikiem ryzyka jest również ciąża – pajączki mogą być skutkiem gwałtownych zmian hormonalnych oraz większej ilości krwi krążącej w organizmie.

Domowe sposoby na pajączki na nogach

Pajączki na nogach można zniwelować, a przede wszystkim zahamować ich rozrastanie się za pomocą naturalnych metod. Kluczowa jest regularna aktywność fizyczna, a w czasie pracy przy biurku poruszanie nogami – np. napinanie łydek czy masowanie ud. Pomocne są również zioła, które wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne, a jednocześnie regulują ciśnienie krwi i zwiększają ich przepuszczalność (np. ruta zwyczajna, skrzyp polny, pokrzywa). Dieta powinna być bogata w witaminę C (regeneruje i uszczelnia naczynia krwionośne), witaminę E (zwalcza stany zapalne, poprawia krążenie) i witaminę PP (zapobiega pękaniu naczyń krwionośnych). W nogi warto również wcierać kremy i maści na bazie arniki czy nasion kasztanowca (mają silne właściwości przeciwzapalne, uelastyczniają naczynia, chronią przed powstawaniem zakrzepów i poprawiają ukrwienie).

Specjalistyczne usuwanie pajączków z nóg

Jeśli domowe metody usuwania pajączków zawodzą, pozostają specjalistyczne zabiegi medycyny estetycznej. Warto jednak wiedzieć, że nie gwarantują one nawrotu problemu, zwłaszcza jeśli to efekt niewydolności krążenia lub genetycznych predyspozycji. Najpopularniejszym zabiegiem jest zamknięcie uszkodzonych naczynek za pomocą lasera. Często stosuje się również skleroterapię, czyli wstrzykiwanie substancji przyspieszających zrastanie się naczyń krwionośnych. Nieco mniej popularne są zabiegi elektrokoagulacji, czyli użycie prądu, który ścina białko w naczyniach krwionośnych - z czasem zostaje ono wchłonięte i wydalone z organizmu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pajączki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy