Jak pozbyć się pasożytów z organizmu?
Pogorszenie kondycji organizmu często zrzucamy na karb przepracowania lub przewlekłego stresu. Często dokucza nam chroniczne zmęczenie, brak apetytu, bezsenność czy bóle głowy i żołądka. Okazuje się, że objawy te mogą mieć inne podłoże. Jednym z nich jest zainfekowanie pasożytami, które w organizmie dokonują prawdziwego spustoszenia. Mogą one bytować w różnych odcinkach układu pokarmowego, ale także w mięśniach, stawach, narządach czy nawet we krwi. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w naszym ciele znajdują się pasożyty. Jak rozpoznawać chorobę pasożytniczą? Jak z nimi walczyć? Czy jest możliwe pozbycie się ich domowymi sposobami?
Choroby pasożytnicze są częste, jednak trudne do wykrycia. Pasożyty pozbawiają organizm witamin i minerałów, co osłabia jego kondycję. Dodatkowo mogą wydzielać szkodliwe toksyny, które bardzo osłabiają układ odpornościowy. Co gorsza, mogą gnieździć się w mięśniach i narządach wewnętrznych, takich jak mózg, serce i płuca, co sprzyja dolegliwościom bólowym, powstawaniu groźnych chorób, co w konsekwencji może doprowadzić do zgonu. Wydawać by się mogło, że pasożyty występują przede wszystkim u dzieci, ponieważ często atakują je owsiki. Niestety, atakują każdego niezależnie od wieku. Organizm jest podatny na tasiemce, włośnie, przywry, tęgoryjce i lamblie.
Jak rozpoznać chorobę pasożytniczą?
Choroba pasożytnicza często daje mylne objawy, dlatego w większości przypadków jest bagatelizowana i wykrywana dopiero wtedy, gdy dokonuje już poważnych zmian w organizmie. Jak objawia się obecność pasożytów? Przede wszystkim zmęczeniem i brakiem energii, problemami żołądkowymi (niestrawnością, bólem brzucha, biegunkami, nudnościami) czy brakiem apetytu. Często dochodzą dolegliwości ze strony układu nerwowego, m.in. bóle głowy, brak koncentracji czy bezsenność. Do tego pojawiają się zmiany na skórze. Częściej niż zwykle tworzą się na niej wypryski i podrażnienia, swędzi (szczególnie w miejscach intymnych) i pojawiają się stany zapalne.
Samodzielne zdiagnozowanie choroby pasożytniczej jest trudne, więc w przypadku wystąpienia charakterystycznych objawów warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Zaleci on specjalistyczne badania, np. kału czy krwi, które mogą wykryć obecność pasożytów. Niestety, nie wszystkie z nich dają stuprocentową skuteczność. Niektóre z nich są mało miarodajne (np. badanie kału). Dlatego warto poprosić o skierowanie na kilka z nich, aby mieć całkowitą pewność. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, lekarz zaleci terapię farmakologiczną, która w zależności od zaawansowania choroby, trwa od kilkunastu dni, do nawet kilku miesięcy.
Domowe sposoby
Jeśli objawy nie są bardzo dokuczliwe, można spróbować poradzić sobie z pasożytami na własną rękę. Na początku trzeba zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe, tj. zrezygnować z alkoholu, słodyczy oraz produktów gotowych i wysokowęglowodanowych, ponieważ sprzyjają one rozwojowi pasożytów w organizmie. Należy koniecznie dokładnie myć produkty przed posiłkiem, a w miarę możliwości, zjadać je po obróbce termicznej (wysoka temperatura zabija larwy i jaja pasożytów). Należy zwrócić uwagę na większą higienę, czyli częste i dokładne mycie rąk, niepożyczanie rzeczy osobistych (ręczników i pościeli) oraz pranie ich w wysokiej temperaturze.
Jedną ze znanych kuracji na pasożyty jest zjadanie dwóch łyżek pestek dyni na czczo, a po godzinie przyjęcie środka przeczyszczającego (np. łyżki oleju rycynowego), aby wydalić robaki. Kurację można powtórzyć po dwóch dniach. Innym sposobem jest dieta jabłkowa, podczas której zjada się wyłączne surowe jabłka (dokładnie umyte) przez trzy dni. Owoce wystarczy podzielić na pięć porcji. Dla lepszego efektu można kurację powtórzyć po miesiącu. Warto również spożywać ząbek czosnku trzy razy dziennie popijając go dużą ilością wody mineralnej. W zastępstwie można spożywać z taką samą częstotliwością napój sporządzony z wody, soku z cytryny i dwoma/trzema kroplami olejkami oregano albo goździkowym. Trzeba pamiętać, że domowe sposoby na pasożyty nie mogą być przeprowadzane wtedy, gdy występują przewlekłe schorzenia trawienne, takie jak np. wrzody.
Jedz je jak najczęściej
Dużą rolę w pozbyciu się pasożytów mają produkty spożywcze, które są tanie i ogólnodostępne. Po co warto sięgnąć? Przede wszystkim po kiszonki (ogórki i kapustę), fermentowane produkty mleczne (kefiry i jogurty) oraz świeże warzywa (buraki, kapustę, marchew, cukinię, bakłażana, brokuły, por, cebulę, chrzan, rzodkiewkę czy szczaw), które są bogate w błonnik. W miarę możliwości warto dodawać również przyprawy do przygotowywanych potraw. Wysoką skutecznością odznaczają się kurkuma, pieprz cayenne, goździki czy imbir.