Jak pozbyć się pasożytów z organizmu?
Mieszkają w zakamarkach naszego ciała. Zaraża się nimi co dziesiąta osoba. Sieją ogromne spustoszenie w naszym organizmie. Kradną składniki pokarmowe, witaminy, minerały, hormony, cukier i powodują wiele dolegliwości. Wnikają przez układ pokarmowy, płciowy, oddechowy, uszkodzoną śluzówkę, skórę, spojówki i rogówki - zwykle przez jamę ustną, nos, cewkę moczową, pochwę i odbyt. Jak się ich pozbyć?
Możemy je wykryć podczas analizy krwi, np. zakażenie włosieniami, tasiemcem, glistą. Są w niej też obecne przeciwciała wytwarzane przez organizm do walki z pasożytami.
Przy zakażeniu lambliami (gardiami), glistami, owsikami, tasiemcami wykonuje się badanie kału. Ocenia się wtedy minimum 3 próbki (przy lambliach aż 6), dostarczane co 3-4 dni. Poszukując lamblii, bada się treść dwunastnicy. Aby wykryć glisty, robi się też RTG płuc.
Tasiemce – wnikają do wnętrza naszego ciała z zakażonym, niedogotowanym i surowym mięsem. Objawy to: biegunka, nudności, brak apetytu, bóle brzucha. Zakażenie może być też bezobjawowe. Zwalcza się je jedną dawką leku o nazwie prazikwantel.
Glisty – ich źródłem jest gleba, woda, warzywa, owoce. Objawy to: zawroty głowy, pobudliwość, zmiany skórne, biegunki, zaparcia. Likwiduje się je się lekami benzimidazolowymi.
Owsiki – są w żywności, meblach, pościeli, powietrzu. Objawy to: świąd, zaczerwienienie odbytu, brak apetytu, koncentracji, osłabienie, bóle głowy i brzucha. Niszczy się je dawką pyrantelu i powtarza się ją po 10-14 dniach.
Włosienie – znajdują się w mięsie i przetworach nie poddanych obróbce termicznej. Objawy: podobne do grypy, bóle brzucha, głowy, serca. Niszczą je leki przeciwrobacze podane przez 3-4 dni, potem przyjmuje się środki przeczyszczające.
Lamblie – są obecne w nieumytych warzywach, owocach, rękach i toalecie. Objawy to: bóle brzucha, uporczywe biegunki, osłabienie, nudności, brak apetytu, wiatry, gorączka, wzdęcia. Zwalczają je leki nitroimidaolowe. Po 2 tygodniach i badaniach kontrolnych podaje się inny lek z tej samej grupy.