Jak prawidłowo usunąć kleszcza
Jak postępować w przypadku ukąszenia kleszcza? Bez wątpienia nie należy przypalać kleszcza, ani smarować go tłuszczem. Jeśli chcemy samodzielnie usunąć tego niebezpiecznego pajęczaka, to najlepszym narzędziem będzie pinceta.
- Jeśli kleszcz nie jest wczepiony w skórę (przed rozpoczęciem żerowania kleszcze "zwiedzają" nasze ciało w poszukiwaniu miejsca z delikatniejszą skórą, taką jak w pachwinach, pachach czy dołach łokciowych i kolanowych) to po prostu zdejmujemy go z ciała - tłumaczy Marta Supergan-Marwicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jeśli jednak dostrzeżemy kleszcza, który jest wczepiony w skórę, należy przestrzegać tych kilku prostych zasad.
- Jeśli kleszcz rozpoczął żerowanie - jest mocno wczepiony w skórę - należy go złapać przy samej skórze i zdecydowanym, lekko łukowatym ruchem wyciągnąć. Do tego celu najlepiej posłuży nam pinceta stomatologiczna lub jedno z podobnych narzędzi do kupienia w aptece - wyjaśnia Marta Supergan-Marwicz.
Zdecydowanie odradza się przypalanie lub smarowanie kleszczy tłuszczem.
- Nie należy kleszczy wyciągać gołą ręką. Zdecydowanie nie wolno kleszczy przypalać lub smarować tłuszczem. Ze względu na budowę narządów gębowych nie ma sensu kręcenie kleszczem w prawą lub lewą stronę. Jeśli kleszcz porusza się - mamy pewność, że został wyjęty w całości. Miejsce po ugryzieniu należy zdezynfekować - dodaje specjalistka.