Jak przeprowadzić samobadanie piersi?
Zrób wszystko, aby nie być jedną z tych kobiet, które odkrywają raka, kiedy jest już a późno!
Rak piersi jest uważany za jedną z najbardziej zdradzieckich chorób w rozwiniętym świecie. Samobadanie jest jednym z najważniejszych warunków wczesnego wykrywania niebezpieczeństwa. Jeżeli rak jest odkryty wystarczająco wcześnie, szanse na wyleczenie są znacznie większe.
Samobadanie piersi jest rekomendowane kobietom po 20 roku życia i powinno być przeprowadzane co miesiąc, po zakończeniu miesiączki. Najlepszym terminem jest 10 dzień cyklu (10 dzień licząc od pierwszego dnia miesiączki), ponieważ twoje piersi są w tym momencie najmniej wrażliwe. Jeżeli twoje miesiączki są nieregularne lub jeśli przechodzisz menopauzę, wybierz określony dzień miesiąca (np. pierwszy lub ostatni) i badaj się co miesiąc w tym właśnie dniu.
Rak piersi postępuje bardzo szybko i może poważnie się rozwinąć w ciągu miesiąca.
Przynajmniej raz na trzy lata powinnaś zgłaszać się na badania profilaktyczne do twojego lekarza.
Kobiety powyżej 50. roku powinny robić mammografię co dwa lata.
Natychmiast zgłoś się do lekarza, jeśli wyczujesz pod palcami guzek w piersi lub pod pachą (najczęściej są one zlokalizowane w górnej części piersi) lub jeśli skóra na piersi ma podejrzany wygląd: jest opuchnięta, pomarszczona, zaczerwieniona lub stwardniała; jeśli zauważasz jakąkolwiek zmianą w kształcie lub pozycji brodawki sutkowej lub jeśli z brodawki wydobywa się ciemna lub krwawa wydzielina. Jeżeli zauważysz powiększone węzły chłonne pod pachami również powinnaś zgłosić się do lekarza.
Badanie będziesz wykonywać w kilku wariantach: przed lustrem, stojąc, siedząc, leżąc lub pod prysznicem. Jak badać piersi? Rozbierz się do pasa i stań z rękami wzdłuż ciała przed lustrem. Podejdź do lustra i przyjrzyj się swoim piersiom zwracając uwagę na to, czy nie wystąpiła, któraś z powyżej wymienionych zmian. Następnie podnieś ręce do góry, aby zaobserwować wszelkie potencjalne zmiany w kształcie i ułożeniu twoich piersi, brodawek sutkowych oraz skóry.
W następnej kolejności oprzyj dłonie na biodrach i pochyl się do przodu. Powtórz obserwację w tej pozycji.
Podnieś lewą rękę i badaj swoją lewą pierś i jej okolice palcami prawej dłoni, ruchem okrężnym z góry na dół i od brodawki sutkowej do podstawy piersi. Nie zapominaj o przebadaniu pachy. Powtórz cały proces badając drugą pierś. Najprościej wykonać takie badanie podczas mycia się. Powróż badanie w pozycji leżącej kiedy pierś jest mniej naprężona. Podłóż przy tym poduszkę lub ręcznik pod pachą.
Dzięki regularnemu samobadaniu możesz skutecznie walczyć z jedną z najczęściej występujących chorób, ponieważ właśnie wczesne wykrycie w sposób znaczący podnosi szanse wyleczenia. Samobadanie piersi jest świadectwem tego, że cenisz swoje zdrowie i szanujesz siebie.
tłum. Izabela Grelowska