Jak radzić sobie z kolką nerkową?
Silny ból, zlokalizowany w okolicy lędźwiowej, może być wynikiem stanu zapalnego tzw. korzonków. Dolegliwość ta często dotyka osoby w średnim wieku oraz tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Jeśli ból jest tak silny, że nie uśmierzają go żadne leki, a równocześnie odczuwa się parcie na pęcherz, mogą to być symptomy kolki nerkowej. Czasem ból mija po kilku dniach samoistnie, ale zazwyczaj konieczna jest wizyta lekarska. Co zrobić w przypadku ataku kolki nerkowej? Co go powoduje? Jak sobie z nim radzić?
Kolka nerkowa jest bardzo bolesnym schorzeniem, które charakteryzuje się występowaniem nagłego i bardzo silnego bólu umiejscowionego w okolicy lędźwiowej. Towarzyszy mu silne parcie na pęcherz, jednak chory ma trudności z jego opróżnieniem. Ból jest tak silny, że trudno się poruszać i nie mija nawet wtedy, gdy zostaną podane silne leki przeciwbólowe. Atak kolki nerkowej może trwać od kilkunastu minut do kilku dni. Bezpośrednią przyczyną jest kamica nerkowa, która prowadzi do zatykania się moczowodów i wzrostu ciśnienia w układzie moczowym.
Kamica nerkowa. Główna przyczyna ataków
Kamica nerkowa jest chorobą, która charakteryzuje się powstawaniem i odkładaniem się złogów, zwanych potocznie kamieniami nerkowymi. Są one nierozpuszczalne i mogą mieć różną wielkość. Zdarza się, że choroba nie daje żadnych objawów, a mniejsze kamienie są wydalane z organizmu poprzez moczowody. Niestety, jeśli kamica postępuje, a złogi są większe, często blokują cewkę moczową lub moczowody, co podnosi ciśnienie i wywołuje silny ból.
Kamica nerkowa jest chorobą, która nie zawsze objawia się atakami kolki. Złogi powstałe w układzie moczowym mogą być na tyle małe, że samoistnie zostają usunięte z organizmu. Dlaczego powstają? Przeważnie tworzą się u osób, które w nadmiernych ilościach przyjmują suplementy diety zawierające wapń, witaminę C oraz D. Może być również skutkiem zażywania dużej ilości leków. Ryzyko zwiększają także przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, wstrzymywanie moczu oraz infekcje układu moczowego.
Jak rozpoznać kolkę nerkową?
Oprócz silnego bólu i problemów z oddawaniem moczu, występują inne objawy, które powinny skłonić od wizyty u specjalisty. Atakowi mogą towarzyszyć wysoka gorączka oraz wymioty, a czasami także częstomocz i skąpomocz (jeśli kamień nie zablokował całkowicie cewki moczowej). W takim przypadku najlepiej od razu udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który poda odpowiednie leki rozkurczowe. Niekiedy jest potrzebna interwencja chirurgiczna, która polega na usunięciu złogu.
Jeśli atak kolki nerkowej nie jest tak silny, można spróbować sobie poradzić samemu. Wystarczy przemieszczać się (np. spacerować) tak, aby odblokować moczowód. Warto również przyjąć leki rozkurczowe oraz uśmierzające ból, a także przyłożyć do bolącego miejsca termofor.
Profilaktyka i leczenie
Leczenie kamicy nerkowej polega na zlokalizowaniu zatorów i ich usunięciu. Wykonuje się różnego rodzaju zabiegi, które albo rozpuszczają, albo niszczą obecne w układzie moczowym kamienie. Jednak najlepiej zapobiegać wystąpieniu kamicy oraz powstawaniu w przyszłości bolesnym atakom. Osoby, które są w grupie ryzyka albo cierpią z powodu kamicy, powinny zmienić swoje przyzwyczajania. Należy pić minimum dwa litry wody dziennie, a także zaprzestać powstrzymywania oddawania moczu. Kluczowa jest również dieta, która ogranicza przyjmowania puryn i białka pochodzenia zwierzęcego. Należy również wystrzegać się produktów zawierających szczawiany (szczaw, szpinak, rabarbar oraz kawa i herbata). Dobrym pomysłem jest również włączenie do rytmu dnia umiarkowanego wysiłku fizycznego.