Reklama

Jak radzić sobie z zakażeniem układu moczowego?

Średnio połowa kobiet może złapać zakażenie układu moczowego (ZUM) w którymś momencie życia. Dzieje się tak, gdy zarazki zaatakują układ moczowy – nerki, pęcherz lub moczowody. Zazwyczaj zapalenie pęcherza nie jest poważną chorobą, jeśli szybko zacznie się leczenie. Jednak jeśli choroba zaatakuje nerki, objawy mogą być poważniejsze.

Kiedy iść do lekarza?

Idź do lekarza, gdy zauważysz pierwsze oznaki zakażenia układu moczowego. W przypadku zapalenia pęcherza interwencja lekarza zazwyczaj nie jest konieczna –  jednak u niektórych ludzi mogą występować większe szanse na powikłania. Zazwyczaj są to kobiety w ciąży, starsi i mężczyźni, a także chorzy na cukrzycę, ludzie z problemami nerek i z obniżoną odpornością.

ZUM czy coś innego?

Pieczenie występujące podczas oddawania moczu jest pewnym objawem ZUM, jednak w niektórych przypadkach może być również objawem infekcji grzybiczej pochwy lub niektórych chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak: chlamydia, rzeżączka czy rzęsistkowica. Choroby przenoszone drogą płciową mogą zostać odróżnione od ZUM przy pomocy testów laboratoryjnych. Śródmiąższowe zapalenie pęcherza ma wiele objawów podobnych do ZUM. Występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Najczęściej powstaje w wyniku ZUM. W rozpoznaniu tej choroby pomocna jest cystoskopia, czyli cienka rurka z kamerą wprowadzana do pęcherza.

Reklama

Choroba miesiąca miodowego

ZUM bardzo szybko może popsuć miesiąc miodowy. W tym czasie jest bardzo często występującą chorobą. Do infekcji dochodzi w wyniku zwiększonej aktywności seksualnej, z powodu której bakterie trafiają do cewki moczowej. Jednakże nie jest to problem występujący wyłącznie w trakcie miesiąca miodowego. Niektóre kobiety dostają zapalenia pęcherza prawie po każdym stosunku seksualnym. Najbardziej narażone są kobiety, które używają diafragmy jako środka antykoncepcji.

Ostrożność przy ZUM

Czasami ZUM może występować bezobjawowo. Jednak przy braku objawów nadal mogą występować bakterie w moczu. Jest to stan znany jako bezobjawowy bakteriomocz. W wielu przypadkach leczenie nie jest konieczne. Jednak kobiety w ciąży, niektóre dzieci i pacjenci po przeszczepie nerek powinni unikać zakażenia.

Powikłania przy ZUM

Największym zagrożeniem nieleczonego ZUM jest to, że taka infekcja pęcherza może zaatakować jedną lub obie nerki. Bakterie w nerkach mogą je trwale uszkodzić. Ryzyko jest podwyższone szczególnie u ludzi, którzy już cierpią na jakieś problemy z nerkami. Istnieje też niewielka szansa, że zakażenie rozprzestrzeni się do krwioobiegu i zaatakuje inne organy.

Jak zaczyna się ZUM?

Wiele rodzajów bakterii żyje w jelitach i odbycie, jednak w układzie moczowym jest inaczej. Tak naprawdę mocz na ogół jest pozbawiony bakterii. Do ZUM może dojść, gdy bakteria, np. E.coli, dostanie się do układu moczowego. Zazwyczaj bakteria przedostaje się z cewki moczowej do pęcherza, gdzie może dojść do stanu zapalnego. Kobiety są bardziej podatne niż mężczyźni, prawdopodobnie z powodu krótszej cewki moczowej.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy