Jak radzić sobie z zespołem napięcia przedmiesiączkowego?
Kiedy zbliża się czas miesiączki, większość kobiet odczuwa uciążliwe objawy, zwane potocznie zespołem napięcia miesiączkowego (PMS). U Każdej kobiety może objawiać się w inny sposób. Jedne z nas odczuwają bolesne skurcze, inne mają wzdęcia, zatrzymywanie wody w organizmie i nudności. Większość cierpi na wahania nastroju spowodowane nieustabilizowanym poziomem hormonów. Istnieją również mniej oczywiste objawy zespołu napięcia miesiączkowego. Należą do nich migreny, bezsenność czy biegunka. Tak jak każda z nas inaczej przechodzi ten trudny okres, tak i rozwiązań z tej sytuacji jest wiele. Poznaj wszystkie, a któreś z pewnością przypadnie ci do gustu.
Nawet jeśli nie masz żadnych problemów z trawieniem nabiału, hormony w mleku, jogurcie i serach mogą wzmagać zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jeśli masz objawy PMS, może warto rezygnować z produktów mlecznych na dwa tygodnie w miesiącu, aby zobaczyć, czy sprawi to różnicę. Jeśli to wydaje się zbyt dużym wyzwaniem, upewnij się, że używasz jedynie organicznego mleka, bez dodatków hormonów. Jeżeli nie wyobrażasz sobie tego okresu bez lodów, może warto zrobić je z bananów!
Ćwicz
Trochę tańca, tai chi, pływanie, joga i inne lekkie treningi (nawet spacery z psem) mogą poprawić twój nastrój. Staraj się trzymać pozycje, które angażują w ruch obszar miednicy i dolnej części pleców. Będziesz także prawdopodobnie znacznie lepiej spać po zażyciu dawki ruchu w ciągu dnia.
Zadbaj o dietę
Prawidłowa dieta jest kluczem do zrównoważenia prawie wszystkich procesów w naszym organizmie, a nasz miesięczny cykl nie jest tu wyjątkiem. Układ pokarmowy odgrywa ważną rolę w tym, jak estrogen jest metabolizowany, co znacznie wpływa na okresy ( jak i to jak przechodzimy PMS). Unikaj więc ciężkostrawnych produktów, a także probiotyków takich jak kefir, woda kokosowa, Kombucha, kimchi lub sfermentowana lemoniada.
Gorąca woda lub butelki, czy poduszka rozgrzewająca są lekarstwem jest już od wieków, a to dlatego, że to działa! Trochę ciepła stosowanego w okolicy brzucha zwiększa przepływ krwi do macicy. Można również zastosować poduszki rozgrzewające na krzyże jeśli masz bóle w dole pleców podczas PMS. Z gorącymi kompresami należy jednak uważać podczas miesiączki. Mogą powodować zwiększenie intensywności krwawienia lub krwotoki.
Cukier i kofeina
Kawa i cukier pobudzają i poprawiają nasz nastrój. Można polegać na nich zawsze, gdy jesteś zestresowana lub masz zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jednak napoje kawowe i cukier mają krótkoterminowe działanie kojące, a kiedy już przeminie najprawdopodobniej poczujesz się gorzej. Oba składniki mogą również zakłócać sen i trawienie.
Kofeina zwęża naczynia krwionośne, co może powodować ból. Jeśli koniecznie potrzebujesz codziennej dawki kofeiny, spróbuj trzymać się minimalnej ilości zwykłej kawy, bez dodatków syropów smakowych czy bitej śmietany. Jeżeli w tym okresie nie możesz żyć bez cukru to nie rezygnuj z niego, zdecyduj się jednak na owoce. Nie zapomnij, aby popijać każdą filiżankę kawy lub herbaty wodą mineralną. Zapobiegnie to odwodnieniu i spotęgowaniu objawów PMS.
Wszyscy wiemy, że filiżanka herbaty ziołowej jest jednym z najprostszych sposobów na relaks, co ma kluczowe znaczenie o tej porze miesiąca. Istnieje wiele herbatek ziołowych, takich jak herbata z liścia maliny czy melisy, które mogą pomóc ci nie tylko zrelaksować się, ale i złagodzić objawy PMS. Dobrym rozwiązaniem jest również dodatek dużej szczypty kurkumy do zielonej herbaty.
Suplementy diety
Niepokalanek pospolity , olej z wiesiołka i wiele innych ziół zostały połączone w celu zmniejszenia objawów PMS, takich jak rozdrażnienie, tkliwość piersi i wzdęcia. Zapytaj swojego lekarza o odpowiednie suplementy działające łagodząco na zespół napięcia przedmiesiączkowego. Pamiętaj jednak, że aby zauważyć różnicę, musisz korzystać z nich przez kilka kolejnych cykli. Dopiero wówczas możesz stwierdzić, czy jest to dla ciebie skuteczne rozwiązanie.