Reklama

Jak radzić sobie ze skurczami nóg?

Skurcze nóg często dosięgają zarówno starszych jak i młodszych ludzi. Mogą trwać od kilku do kilkunastu minut. Jednak bez względu na czas trwania, powodują ból i chyba nikt nie chce ich doświadczyć. Istnieje więc kilka sposobów na to, aby poradzić sobie z bolesnymi skurczami. Jeżeli chcesz je poznać, to przeczytaj dalszą część artykułu.

Rozciąganie mięśni

Rozciąganie mięśni w delikatny sposób, pomoże w zwalczaniu i złagodzeniu skurczy nóg. Lekkie ćwiczenia takie jak na przykład jazda na rowerze, są uważane za bardzo skuteczne w tym właśnie celu. Wzmocnią mięśnie i zmniejszą ryzyko wystąpienia skurczu. Jeżeli skurcz mięśni już ci się przytrafił, naciskaj palcami na podłogę. Jest to bardzo skuteczny sposób, który przyniesie ci szybką ulgę.

Masaż

Masuj bolesne miejsce na nodze w delikatny sposób, by pomóc w zwalczaniu bólu spowodowanego skurczem mięśni nóg. Do masażu stosuj oleje, takie jak olejek migdałowy, oliwa z oliwek, olejek lawendowy i olej kokosowy. Dodatkowo nawilżą skórę i wnikając głęboko wzmocnią mięśnie.

Reklama

Gorący okład

Ciepły okład zastosowany miejscowo zadziała rozkurczowo, uśmierzy ból i przyniesie szybką ulgę. Wykorzystaj termofor, lub woreczki z ryżem lub fasolą, które ogrzane w piekarniku przez długi czas uwalniają ciepło. Uważaj jednak, by okład nie był zbyt gorący, ponieważ możesz poparzyć skórę.

Joga

Joga uprawiana na bieżąco to bardzo dobry domowy sposób zapobiegający skurczom nóg. Całe Twoje ciało będzie odprężone i zrelaksowane. Skurcze często są wynikiem stresu i zbyt szybkiego tempa życia. Dlatego właśnie joga jest tak ważna w zapobieganiu temu problemowi. Dodatkowo ćwiczenia wzmocnią mięśnie, dzięki czemu będą o wiele mniej podatne na skurcze.

Picie odpowiedniej ilości wody

Niewłaściwy poziom nawodnienia organizmu jest kolejnym powodem powstawania bolesnych skurczów mięśni. Jeżeli chcesz im zapobiec, wypijaj kilka szklanek wody dziennie. Nie ma jednej stałej reguły, mówiącej, że powinniśmy wypijać konkretną ilość płynów dziennie. Każdy organizm jest inny i ma inne potrzeby, dlatego pij dziennie tyle płynów ile twój organizm od ciebie wymaga. Jeżeli poczujesz pragnienie sięgnij od razu po wodę. Odpowiednio nawodniony organizm odwdzięczy się redukując prawdopodobieństwo wystąpienia skurczy.

Herbata z liści maliny

Herbata z liści czerwonych malin jest również uważana za bardzo skuteczny środek w odniesieniu do leczenia skurczy nóg. Przygotuj napar zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu i wypijaj dziennie dwie do trzech szklanek takiej herbatki. Wzmocni ona mięśnie i ryzyko powstawania skurczy znacznie zmaleje.

Ciepła kąpiel

Ciepły okład działa miejscowo i idealnie łagodzi napięcie mięśni i rozluźnia skurcze. Dlaczego więc nie zastosować ciepłej kąpieli, która odpręży całe ciało? Moczenie nóg i całego ciała w ciepłej (ale nie gorącej ) wodzie da szybki efekt. Dodatkowo możesz zastosować dodatek niewielkiej ilości olejków eterycznych lub soli kąpielowej.

Banany

Banan jest bogatym źródłem potasu, a zatem powinien być spożywany przez osoby cierpiące na skurcze regularnie. Jeżeli skurcze nawracają jedz po jednym do dwóch owoców dziennie przez 2 do 3 dni, aby uzupełnić poziom potasu i osiągnąć ulgę w skurczach nóg.

Miód

Spożycie jednej łyżeczki miodu każdego dnia jest bardzo skutecznym środkiem zaradczym na powstawanie skurczy. Dodawaj go do herbaty lub zjadaj sam, z tostami czy płatkami śniadaniowymi.

Wszystkie wspomniane domowe środki łagodzące skurcze nóg są bardzo skuteczne i mogą być stosowane w bardzo prosty sposób. Szybko radzą sobie z problemem i dają ulgę. Pamiętaj jednak, że aby zapobiec nawracaniu skurczy mięśni musisz prowadzić zdrowy tryb życia i zrezygnować z obcisłych ubrań, które mogą potęgować problem.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy