Jak rozpoznać grypę?
W okresie jesienno-zimowym często chorujemy na grypę. Jest to choroba o wysokim stopniu zaraźliwości, która sprawia, że czujemy się fatalnie. Lekarze nazywają ją influenza. Jej objawy to zazwyczaj coś poważniejszego niż kichanie i zatkany nos, które towarzyszą zwykłemu przeziębieniu. Sprawdź jak rozpoznać grypę i nie dopuścić do groźnych powikłań, które jej towarzyszą.
Zazwyczaj nagle zaczynasz czuć się gorzej. Możesz mieć wysoką gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, kaszel, ból gardła i czuć ogólne zmęczenie. Możliwe, że oprócz tego pojawią się jeszcze wodnisty katar lub zatkany nos, dreszcze, nudności bądź wymioty.
Większość objawów mija po pięciu dniach. Jednak zdarza się, że objawy mogą się przeciągnąć do tygodnia lub dłużej. Nawet jeśli gorączka i bóle zniknęły, możesz czuć zmęczenie lub wyczerpanie przez następne kilka tygodni.
Zarazić się można drogą kropelkową, gdy ktoś z twojego otoczenia kichnie lub zacznie kaszleć. Możesz się również zarazić poprzez kontakt bezpośredni, jeśli chora osoba dotyka swoich ust lub nosa, a następnie przez dotyk może przekazać wirus tobie. Grypa częściej występuje zimą, bo ludzie spędzają więcej czasu ze sobą w bliskim kontakcie, więc wirus łatwiej się rozprzestrzenia.
Odpoczywaj. Spożywaj dużo płynów – w postaci wody, rosołu, napojów izotonicznych – by się nie odwodnić. Na zatkany nos pomogą parówki lub roztwór wody z solą w sprayu. Taki roztwór pomoże też w przypadku bólu gardła.
Jeśli w ciągu pierwszych 48 godzin od wystąpienia objawów odwiedzisz lekarza, dostaniesz receptę na leki przeciwwirusowe, które złagodzą objawy lub skrócą czas trwania choroby. W skład leków przeciwwirusowych wchodzą oseltamiwir (lek Tamiflu) lub zanamiwir (lek Relenza).
Środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, ibuprofen czy naproksen, mogą pomóc na gorączkę lub bóle mięśniowe. Preparaty w sprayu pomogą udrożnić górne drogi oddechowe, a syropy i pastylki na gardło pomogą na kaszel i ból gardła. Zapytaj lekarza, które z tych leków możesz stosować.
Pamiętaj, że antybiotyków nie stosuje się w leczeniu infekcji wirusowych, takich jak grypa. Można je zastosować tylko wtedy, gdy złapiesz infekcje bakteryjne, takie jak zapalenie zatok, bakteryjne zapalenie płuc czy zapalenie ucha.
To najlepszy sposób, by zachować zdrowie. Szczepionka przygotowuje organizm na grypę i pomoże ją zwalczyć. Wirus grypy zmienia się z roku na rok i należy pamiętać o szczepionce przed okresem epidemicznym (jesienią). Szczepionki nie mają skutków ubocznych. Zmniejszają ryzyko zachorowania na grypę, a w przypadku zachorowania objawy będą łagodniejsze.
Możesz podjąć pewne kroki, by jej uniknąć. Staraj się nie dotykać oczu, nosa i ust, bo w ten sposób wirus może dostać się do twojego organizmu. Często myj ręce mydłem i wodą, a jeśli to w danej chwili niemożliwe, użyj żelu antybakteryjnego do rąk na bazie alkoholu.
Jeśli zachorujesz, unikaj towarzystwa innych ludzi, by nikogo nie zarazić. Zakrywaj usta i nos, gdy kaszlesz i kichasz. Jeśli nie masz przy sobie chusteczki, najlepiej kichać lub kaszleć w zgięcie łokcia, bo wtedy wirus nie znajdzie się na twoich dłoniach.
Dorośli z trudem radzą sobie z grypą, ale dla dzieci jest to jeszcze trudniejsze. Są bardziej narażone na powikłania po grypie. Porozmawiaj z lekarzem o szczepionce dla dzieci i niemowląt powyżej szóstego miesiąca życia. Grypa jest dla nich bardziej niebezpieczna niż zwykłe przeziębienie. Chroń też osoby starsze.