Reklama

Reklama

Jak rozpoznać udar mózgu?

Poznaj jego wczesne objawy. Z tą wiedzą możesz uratować sobie lub komuś życie. Liczy się każda minuta!

Co roku w Polsce doświadcza go około 80 tys. osób, a jedna trzecia z nich umiera. To druga najczęstsza przyczyna niepełnosprawności na świecie. Szybka pomoc daje jednak szansę na wyleczenie.

Reklama

Do udaru dochodzi, gdy zatrzymany zostanie dopływ krwi do tkanek mózgu. W 80 proc. przypadków to typ niedokrwienny (drugi to krwotoczny). Zwykle winna jest niedrożność tętnicy, która zaopatruje pewną część mózgu w krew. Najczęściej przyczyną jest miażdżyca lub zator.

Udar niedokrwienny raczej występuje u ludzi po 60. roku życia, ale to nie znaczy, że nie może zdarzyć się młodszym. W zależności od tego, która część mózgu uległa uszkodzeniu, udar mogą zwiastować różne objawy. Poznaj te najczęstsze.

1. Osłabienie mięśni twarzy

Przejawiać się będzie opadaniem jednego kącika ust. Jak to rozpoznać? Wystarczy poprosić cierpiącą osobę o uśmiechnięcie się. Jeśli wargi nie uniosą się symetrycznie, to sygnał alarmujący.

2. Niedowład kończyn

Dotyczy górnej lub dolnej albo obu po tej samej stronie. Chory może też odczuwać drętwienie połowy ciała. Aby rozpoznać ten objaw, należy poprosić osobę, aby uniosła nad głowę obie ręce. Podczas tej czynności niedowład powinien być zauważalny.

3. Osłabienie mięśni języka i gardła

Efektem będą trudności w mówieniu i połykaniu. Zaniepokoić powinna bełkotliwa mowa, niewyraźne wypowiadanie słów, krztuszenie się podczas jedzenia.

4. Zaburzenia wzroku

Osoba, która doświadcza udaru, może widzieć podwójnie lub mieć ograniczone pole widzenia. Czasem potrafi dojść do całkowitej utraty wzroku, najczęściej w jednym oku.

5. Ból głowy

Jest on nagły i bardzo silny, nie do porównania z żadnym innym do tej pory doświadczanym. Mogą też pojawić się zawroty głowy.

6. Zaburzenia równowagi

Zaniepokoić powinny nagłe problemy z koordynacją ruchów, potykanie się, wypuszczanie z rąk przedmiotów.

7. Utraty przytomności

Udar znacznej części mózgu wywołuje senność, osoba nie wie, co się dzieje, gdzie się znajduje, trudno z nią nawiązać kontakt. Może też całkowicie stracić przytomność.

Dowiedz się więcej na temat: udar mózgu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje