Reklama

Reklama

Jak rozpoznać udar mózgu?

Poznaj jego wczesne objawy. Z tą wiedzą możesz uratować sobie lub komuś życie. Liczy się każda minuta!

Co roku w Polsce doświadcza go około 80 tys. osób, a jedna trzecia z nich umiera. To druga najczęstsza przyczyna niepełnosprawności na świecie. Szybka pomoc daje jednak szansę na wyleczenie.

Do udaru dochodzi, gdy zatrzymany zostanie dopływ krwi do tkanek mózgu. W 80 proc. przypadków to typ niedokrwienny (drugi to krwotoczny). Zwykle winna jest niedrożność tętnicy, która zaopatruje pewną część mózgu w krew. Najczęściej przyczyną jest miażdżyca lub zator.

Udar niedokrwienny raczej występuje u ludzi po 60. roku życia, ale to nie znaczy, że nie może zdarzyć się młodszym. W zależności od tego, która część mózgu uległa uszkodzeniu, udar mogą zwiastować różne objawy. Poznaj te najczęstsze.

Reklama

1. Osłabienie mięśni twarzy

Przejawiać się będzie opadaniem jednego kącika ust. Jak to rozpoznać? Wystarczy poprosić cierpiącą osobę o uśmiechnięcie się. Jeśli wargi nie uniosą się symetrycznie, to sygnał alarmujący.

2. Niedowład kończyn

Dotyczy górnej lub dolnej albo obu po tej samej stronie. Chory może też odczuwać drętwienie połowy ciała. Aby rozpoznać ten objaw, należy poprosić osobę, aby uniosła nad głowę obie ręce. Podczas tej czynności niedowład powinien być zauważalny.

3. Osłabienie mięśni języka i gardła

Efektem będą trudności w mówieniu i połykaniu. Zaniepokoić powinna bełkotliwa mowa, niewyraźne wypowiadanie słów, krztuszenie się podczas jedzenia.

4. Zaburzenia wzroku

Osoba, która doświadcza udaru, może widzieć podwójnie lub mieć ograniczone pole widzenia. Czasem potrafi dojść do całkowitej utraty wzroku, najczęściej w jednym oku.

5. Ból głowy

Jest on nagły i bardzo silny, nie do porównania z żadnym innym do tej pory doświadczanym. Mogą też pojawić się zawroty głowy.

6. Zaburzenia równowagi

Zaniepokoić powinny nagłe problemy z koordynacją ruchów, potykanie się, wypuszczanie z rąk przedmiotów.

7. Utraty przytomności

Udar znacznej części mózgu wywołuje senność, osoba nie wie, co się dzieje, gdzie się znajduje, trudno z nią nawiązać kontakt. Może też całkowicie stracić przytomność.

Jak pomóc?

Jeśli zauważysz powyższe objawy (nie muszą wystąpić wszystkie) u kogoś w Twoim otoczeniu, od razu wezwij karetkę. Nie podawaj choremu niczego do picia i jedzenia, ułóż go w wygodnej dla niego pozycji. Gdy jest nieprzytomny, najlepsza będzie boczna ustalona.

Osoba z udarem powinna trafić na oddział neurologiczny, gdzie zostanie zrobiona tomografia. Pozwoli ocenić obszar objęty zmianami. USG dopplerowskie z kolei przeprowadza się, aby sprawdzić, czy tętnicy szyjnej nie blokuje zator.

W przypadku udaru niedokrwiennego podaje się lek rozpuszczający skrzeplinę - najlepiej w ciągu 3 godz. od wystąpienia objawów, wtedy są szanse na zminimalizowanie powikłań  - niedowładów czy zaburzeń mowy.

Możesz mu zabobiec

Kontroluj ciśnienie tętnicze

Nie powinno przekraczać wartości 140/90. Wraz z jego wzrostem niebezpieczeństwo udaru proporcjonalnie się zwiększa. Obniżenie ciśnienia skurczowego o 20 mmHg, a rozkurczowego o 10, zmniejsza je nawet o 40 procent.

Jedz zdrowo

Ogranicz tłuszcze zwierzęce i sól, staraj się spożywać cztery porcje warzyw dziennie, zapewnij sobie też w diecie odpowiednią ilość wapnia i białka. Nie pal. Badania wykazały, że u osób palących więcej niż 40 papierosów dziennie występuje dwa razy większe ryzyko udaru niż u palących mniej niż 10 sztuk.

Bądź aktywna

Najlepszy jest regularny wysiłek o umiarkowanej intensywności, np. szybki marsz 30 min. dziennie. Utrzymuj prawidłową wagę. Nadprogramowe kilogramy zaburzają procesy gospodarki lipidowej w organizmie, podwyższają poziom trójglicerydów i zwiększają ryzyko chorób układu krążenia oraz udaru.

Zobacz również:

*** #POMAGAMINTERIA Pięć rodzin, pięć dni i piętnaście wymagających treningów. Obóz Muay Thai, którego pierwsza edycja odbyła się w zeszłym roku, jest szansą dla młodzieży w spektrum autyzmu na poznanie smaku zdrowej rywalizacji, wygranej, a czasem także porażki. Jak mówią organizatorzy: "To, że nasi podopieczni nie utrzymują kontaktu wzrokowego z rozmówcą, nie znaczy, że nie mają nic do powiedzenia. Sport uczy nas szacunku do siebie i każdego rywala. Jeśli tego nie zrozumiesz, oddalasz się od mety". Organizacja tegorocznej edycji wciąż stoi pod znakiem zapytania, jednak dzięki ludziom dobrej woli szanse na wyjazd z każdym dniem rosną. I ty możesz pomóc! Sprawdź szczegóły! 

Dobry Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: udar mózgu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy