Jak rozwija się artroza?
Mamy ich ok. 300. Choć różnią się wielkością, wszystkie umożliwiają ruch: chodzenie, siadanie, chwytanie przedmiotów. Jednak stawy starzeją się szybciej niż reszta organizmu. Ich zużywanie rozpoczyna się już w drugiej dekadzie życia.
Stawy kolanowe, kręgosłupowe oraz biodrowe dotyka najczęściej choroba zwyrodnieniowa, tzw. artroza. Natomiast palce, nadgarstki i kolana częściej zapadają na reumatoidalne zapalenie (RZS).
Artroza może rozpocząć się niewinnie – od bólu po nadmiernym wysiłku lub przeciążeniu. Gdy stawy zaczynają trzeszczeć, oznacza to, że choroba zwyrodnieniowa jest już mocno rozwinięta.
Stan zapalny stawu objawia się bólem, zaczerwienieniem, obrzękiem, ociepleniem i problemami z poruszaniem (tzw. poranna sztywność). Czasami pojawia się gorączka oraz pogorszenie apetytu i ogólnego samopoczucia.
Pomimo bólu musisz się ruszać. Brak ruchu ogranicza wytwarzanie przez błonę maziową specjalnego płynu, którego zadaniem jest zmniejszanie tarcia między elementami tworzącymi staw.
Najwięcej korzyści przynoszą spacery. Unikaj natomiast ćwiczeń na siłowni, aerobiku i sportów wymagających skoków. Staraj się utrzymać właściwą wagę. Dbaj o prawidłowy jadłospis, bogaty m.in. w wapń, wzmacniający układ kostny.
Wprowadź do diety produkty obfitujące w kolagen – polub galaretki owocowe i ryby w galarecie. Każdego dnia wypijaj, najlepiej na czczo, łyżkę oliwy z oliwek – jeśli nie jesteś w stanie tego robić, dodawaj oliwę do sałatek. Pij tran.
Leczenie zimnem jest stosowane w tzw. ostrym bólu spowodowanym urazem lub wskutek zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej, gdy stawy są obrzmiałe. Natomiast ciepło stosuje się w przewlekłym bólu (w ostrym może nasilić dolegliwości!).