Jak się nie denerwować?
Nie ma człowieka, który by się nie denerwował. Jeśli coś układa się nie po naszej myśli, jeśli dzieci zachowują się nie tak, jak powinny, gdy przerastają cię problemy małżeńskie, albo gdy obowiązki w pracy ciągle rosną i rosną, trudno jest nie wpaść w złość. Czym jest złość? To przeżywana przez nas złość sprawia, że się denerwujemy. Ale czym ona jest i jaki ma wpływ na nasze zachowanie? Złość to emocja, która wiąże się z dużym wzburzeniem i stanowi reakcję między innymi na przekroczenie granicy osobistej, zagrożenie potrzeb lub niepowodzenie. To dlatego, gdy coś układa się nie po naszej myśli, wpadamy w złość i zaczynamy się denerwować.
Złość, którą przeżywamy, a która prowadzi do naszego zdenerwowania, to emocja, która pokazuje, że coś nam nie służy i zagraża naszemu dobrostanowi. Złość to jedna z podstawowych emocji, w które wyposażyła nas natura. Podobnie jak radość czy smutek jest intensywną i raczej krótkotrwałą reakcją na konkretny bodziec.
Co zrobić, gdy zbyt często się denerwujemy?
Kiedy nasi najbliżsi sugerują nam, że zbyt często wpadamy w złość, zbyt często się denerwujemy lub gdy nasze emocje związane z przeżywanymi nerwami stają się destrukcyjne dla nas samych lub naszego otoczenia, musimy podjąć działania, które pozwolą rozładować nadmierne napięcie emocjonalne związane ze zdenerwowaniem.
Jak radzić sobie w sytuacjach, kiedy nasze zdenerwowanie staje się nagminne, a nam samym coraz trudniej jest zapanować nad złością? Zacznij od wypróbowania różnych rodzajów aktywności fizycznej. Wysiłek fizyczny pomoże w rozładowaniu napięcia i wpłynie korzystnie na nasze nerwy, uspokoi emocje i sprawi, że będziemy się mniej denerwować. Możesz też regularnie uprawiać sport albo wykonywać inną aktywność fizyczną, taką jak np. pielęgnowanie ogródka. Wysiłek fizyczny pomaga redukować napięcie i sprawia, że coraz mniej i rzadziej będziesz się denerwował.
Istnieją również inne sposoby na to, aby się mniej denerwować i panować nad swoimi nerwami. Jeśli należysz do osób, które szybko się denerwują warto, abyś zastanowił się, co zrobić, aby wyciszyć swoje emocje, dzięki czemu sprawisz, że będziesz się mnie denerwował. Gdy zbyt często się złościsz, a nerwy cię przerastają, unikaj sytuacji, o których wiesz, że cię denerwują, wycofuj się z sytuacji nerwowych, nie wchodź w konflikty.
Czy relaksacja pomaga w zdenerwowaniu?
Idealną techniką pozwalającą walczyć ze zdenerwowaniem jest sztuka relaksacji. To nic innego jak ćwiczenia oddechowe polegające na napinaniu po kolei wszystkich partii mięśni. Regularna medytacja obniża napięcie emocjonalne i sprawia, że panujemy nad emocjami, w sytuacjach, w których się denerwujemy.
Bodźce zewnętrzne a stan naszych nerwów
Jeśli należysz do osób, które szybko i łatwo się denerwują, pamiętaj, że jednym ze sposobów na wyciszenie się i uspokojenie jest ograniczenie bodźców zewnętrznych. To one, kiedy w nadmiernej ilości uderzają w nasz organizm, powodują wzrost napięcia, przez co łatwiej się denerwujemy.
Przede wszystkim ogranicz wszystkie niepotrzebne rzeczy, którymi się otaczasz. W swoich domach i mieszkaniach gromadzimy rzeczy, których nie używamy. Często też kupujemy przedmioty zupełnie nam nieprzydatne. Niejednokrotnie są to rzeczy, do zakupu których podkusiła nas reklama, i które kupiliśmy stojąc w długich kolejkach lub mierząc się z korkami samochodowymi. Już te czynniki wypływają destrukcyjnie na stan naszych nerwów. Ogranicz ilość nieprzemyślanych zakupów robionych w godzinach, kiedy są największe korki i tłok. Unikniesz tym samym sytuacji, na które nie masz wpływu. A tym samym zmniejszysz liczbę sytuacji, w których się denerwujesz.
Co robić, aby się mniej denerwować?
Jeśli zastanawiasz się, co robić, aby się coraz mniej denerwować, musisz pamiętać o: wyciszeniu własnych emocji, o redukcji bodźców zewnętrznych, które potęgują twoje napięcie i rozdrażnienie, co prowadzi do stresu, złości i zdenerwowania. Dobrze jest, abyś miał ciekawe hobby lub inne zajęcie, któremu będziesz oddawał się w wolnych chwilach, a tym samym będziesz się mniej denerwował. Skupiaj się też na wykonywaniu jednej rzeczy, a nie na kilku na raz. Dzięki czemu unikniesz tempa wykonywanych prac. Szybkość i konieczność wykonywania kilku rzeczy naraz prowadzi do pośpiechu i potęguje nasze zdenerwowanie.