Jak się pozbyć kurzajek?

Zazwyczaj pojawiają się na dłoniach, ale mogą wyrosnąć także na stopach.

Często pojawiają się na dłoniach, ale mogą też pojawić się np. na stopie
© Panthermedia

- Oj, to będzie problem - jęknęła. - Moja siostra miała kurzajkę na dłoni. Była u lekarza, ale zalecone przez niego leki nie pomogły. Podobnie jak smarowanie jaskółczym zielem. W końcu kurzajka sama znikła.

- Tak się zdarza przy niektórych chorobach wirusowych. Kurzajki są wywoływane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Mogła się pani zarazić od siostry.

- Ale w jaki sposób?

- Przez podanie ręki, korzystanie ze wspólnego ręcznika, dotykanie przedmiotów, których ona dotykała. Można się zarazić na basenie, podczas manicure lub pedicure w gabinetach, gdzie niezbyt się dba o higienę. Niektórzy mają dziedziczną skłonność do łapania wirusów, ze względu np. na obniżoną odporność organizmu. Dowodem na to, że kurzajka jest zaraźliwa, jest to, że u osób obgryzających paznokcie brodawki mogą wystąpić na ustach. Z tego też powodu nie wolno ich rozdrapywać, bo mogą zainfekować inne miejsca.

- Jak się ich pozbyć? - spytała pacjentka.

- Młode, małe brodawki można usunąć za pomocą preparatów bez recepty. Ale to wymaga dużej cierpliwości, bo czasem leczenie trwa 1,5- 2 mies. Stosuje się też laser CO2. Ale ma on ujemne strony: konieczność znieczulenia miejscowego, ból, zostają blizny. Inną metodą jest elektrokoagulacja, czyli leczenie przy użyciu prądu wysokiej częstotliwości. Obecnie stosuje się ją rzadko ze względu na dużą bolesność, wolne gojenie, możliwość powstania blizn, a także nawrotu brodawek. Proponuję pani wymrażanie.

- Na czym to polega?

- Specjalny patyczek owinę watką, naniosę na nią ciekły zamrożony azot - tłumaczyłam.

- Będzie bolało?

- Trochę, jak po oparzeniu. Przez kilka godz. może piec, szczypać, pobolewać. Zrobi się bąbel, który po 2-3 dniach przyschnie. Potem pojawi się strup, który po 1-2 tygodniach odpadnie. Czasem konieczne jest powtórzenie zabiegu, ale to bardzo skuteczna metoda.

- A co z myciem tej chorej nogi?

- Dziś proszę jej nie moczyć. Potem po umyciu delikatnie osuszać, a miejsce po wymrożeniu zaklejać plastrem.

Dr n. med. Dorota Roguś- Skorupska

Chwila dla Ciebie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas