Reklama

Jak skutecznie odstraszyć kleszcze?

Kleszcze to małe pajęczaki, które mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Ich aktywność w okresie letnim jest wzmożona, kiedy najwięcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Kleszcze są nosicielami niebezpiecznych chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Lista naturalnych sposobów radzenia sobie z kleszczami jest spora, należą do nich między innymi aromatyczne zioła czy kwas mrówkowy. Jak skutecznie odstraszyć kleszcze? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jak rozpoznać kleszcza?

Młode pajęczaki osiągają około milimetra i są porównywalne do główki od szpilki. Dorosłe osobniki kleszczy mają zazwyczaj od półtora do dwóch milimetrów wielkości, dzięki czemu można je łatwiej rozpoznać. Najprościej jednak zauważyć najedzone osobniki, które rosną aż do 15 milimetrów! Podczas ssania krwi z ludzkiego ciała ich objętość gwałtownie wzrasta i stają się one bardziej widoczne. Jednak jeśli wbiją się one w trudno dostępne części ciała, to możemy nie odczuć obecności nieproszonego gościa. Bowiem ślina kleszczy ma substancje znieczulające, które pozwalają im przetrwać w ciele żywiciela.

Reklama

Czy ugryzienie kleszcza jest groźne?

Ugryzienie kleszcza może być niebezpieczne dla zdrowia, gdyż pajęczaki te przenoszą między innymi boreliozę czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Pierwsze objawy świadczące o chorobie, mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po pierwszym ugryzieniu. Często w miejscu tym pojawia się tak zwany rumień wędrujący, który jest rozległym zaczerwieniem. Dlatego w przypadku kontaktu z kleszczem zaleca się wykonanie szczegółowych badań diagnostycznych oraz regularne szczepienia przeciwko chorobom przenoszonym przez te osobniki.

Kwas mrówkowy na kleszcze

Wybierając się na wycieczkę do lasu lub w góry, ale także nad wodę, warto zabezpieczyć się przed atakiem kleszczy. Możesz wykorzystać do tego na przykład kwas mrówkowy, który dostać można w aptece. Mrówki są naturalnymi wrogami kleszczy, dlatego, kiedy pajęczaki poczują zapach tego specyfiku, uciekną w popłochu. Kwas ten w niskim stężeniu działa na kleszcze odstraszająco, natomiast w wysokim zabija je. Środkiem tym należy spryskać wyłącznie ubrania, gdyż na skórę może działać podrażniająco.

Wystarczy, że do butelki z atomizerem wlejesz wodę i dodasz ten środek (proporcje 1:1), następnie lekko wstrząśniesz i gotowe. Mieszankę rozpyl równomiernie po ubraniach, pamiętając o tylnych częściach ciała.

Ziołowe preparaty

Kolejnym sposobem na skuteczne odstraszenie kleszczy jest wykonanie oprysku z ziół. Mają one bardzo intensywny zapach, którego nie lubią te pajęczaki. Warto wybrać następujące rośliny:

  • Melisa lekarska: ma aromat zbliżony do cytryny, co sprawi, że kleszcze będą trzymać się od ciebie z daleka. Oprócz tego działa uspakajająco i redukuje stres.
  • Rozmaryn: zioło to zawiera silne olejki eteryczne, którego zapachu nie są w stanie znieść kleszcze. Podobnie jak melisa działa relaksująco, a dodatkowo bakteriobójczo.
  • Suszony eukaliptus: silny aromat tej rośliny sprawi, że intruzy będą omijać cię szerokim łukiem. Ponadto orzeźwia podczas upałów i przyjemnie pachnie!
  • Mięta pieprzowa: jej zapach jest ostry i intensywny, co z pewnością zniechęci kleszcze.

Jak zrobić preparat odstraszający kleszcze z ziół? Zaparz wybrane zioło, a po godzinie przelej do butelki z atomizerem. Dla wzmocnienia efektu dodaj kilka kropel soku z cytryny i lekko wstrząśnij zawartością. Możesz spryskać zarówno ciało, jak i ubrania, gdyż są to specyfiki naturalne i przyjazne dla skóry.

Maść rozgrzewająca

Aby uchronić się od ataków kleszczy, warto też wypróbować patent z maścią rozgrzewającą. W jej składzie często znajdują się olejki eteryczne, posiadające bardzo intensywny zapach. Ich moc skutecznie odstraszy groźne pajęczaki, a ty będziesz czuć się bezpiecznie nawet w środku lasu. 

Najpewniejsze będą produkty z zawartością olejku eukaliptusowego lub z wyciągiem z rozmarynu, czy innych roślin o intensywnym aromacie. Ponieważ nasze ciało w lecie poci się bardziej, olejki eteryczne pod wpływem ciepła będą wydzielać intensywniejszy zapach. Maścią posmaruj całe ciało lub te miejsca, które są najbardziej narażone na atak kleszczy. 

Zobacz też:

Co robić, gdy użądli szerszeń?

Kleszczowe zapalenie mózgu. Co trzeba wiedzieć o szczepieniu 

Czy witamina B1 odstrasza komary?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy