Reklama

Jak sobie radzić ze złością? Skuteczne metody

Złość. Tę nieprzyjemną emocję zna z pewnością każdy z nas. Trudno jej unikać, ponieważ jest bardzo naturalna. Jednak, jeśli nie potrafimy sobie z nią radzić, może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie oraz na środowisko, w którym żyjemy. Jak zatem okiełznać to popularne uczucie i oszczędzić swoje nerwy oraz zdrowie? Podpowiadamy sposoby doraźne i długoterminowe, które pomogą poradzić sobie ze złością.

Metody doraźne

Te psychologiczne wskazówki pozwolą opanować złość i wyciszyć emocje. Z pewnością przydadzą się temperamentnym osobom.

Wyjdź na świeże powietrze i głęboko oddychaj z zamkniętymi oczami

Głębokie oddychanie to jedna najstarszych i zarazem najskuteczniejszych metod walki ze złością czy stresem. Dzięki niej dotleniamy mózg, a ciśnienie krwi oraz napięcie ulegają zmniejszeniu. Co więcej, nasz umysł odzyskuje wówczas trzeźwe myślenie. Zmniejsza się zatem ryzyko podjęcia decyzji, której moglibyśmy żałować. W momencie gniewu lub silnych emocji warto wyjść na świeże powietrze, zamknąć oczy i zacząć głęboko oddychać. Po chwili przyjdzie wyraźna ulga.

Reklama

Policz powoli w myślach do dwudziestu skupiając się na każdej liczbie

Kolejny sposób to liczenie w myślach. Podobnie, jak głębokie oddychanie, liczenie wycisza umysł i emocje. Ważne jednak, by liczyć powoli skupiając się na każdej liczbie, o której myślimy. To naprawdę pomaga! W sytuacjach stresujących warto policzyć minimum do dwudziestu.

Skonfrontuj się z tym, co cię frustruje

To zdecydowanie najlepsza metoda pokonania lub wyrzucenia z siebie złości. By odpowiednio radzić sobie z różnego typu emocjami, należy pierwszorzędnie zmierzyć się z tym, co było ich przyczyną. Nie bójmy się stanąć twarzą w twarz z osobą, która nas zdenerwowała lub powrócić myślami do stresującej sytuacji. Wówczas uświadomimy sobie, co tak naprawdę wywołało w nas gniew.

Nazywaj swoje emocje

Mówienie głośno o swojej złości i emocjach pozwala się z nimi oswajać i je wyładować. Jednak ważna jest forma w jakiej przedstawiamy swoje emocje. O uczuciach warto mówić otwarcie i szczerze, również wobec osoby, która wywołała w nas gniew.

Wykorzystaj gadżet, który pozwoli ci się uspokoić

Mowa tutaj na przykład o małej gumowej piłeczce czy gąbce, które należy odpowiednio ściskać w nerwowych sytuacjach. Dzięki intensywnej pracy układ krążenia w organizmie lepiej pracuje, a my czujemy się bardziej stabilni emocjonalnie. Jeśli często doświadczamy sytuacji stresowych, warto mieć przy sobie tego typu gadżet.

Metody, które przyniosą efekty w przyszłości

By złość i negatywna energia w nas nie narastały, musimy zadbać o dobre samopoczucie i relaks. O czym zatem warto pamiętać?

Aktywność fizyczna

Po pierwsze o regularnej aktywności fizycznej, która pomoże wyładować nam napięcie, stres oraz złość. Jeśli pracujesz na pełny etat, przynajmniej trzy razy w tygodniu znajdź czas na jogging lub siłownię. Ponadto, chodź na spacery, tańcz i dotleniaj mózg. Takie czynności z pewnością poprawią ci humor i pomogą się zrelaksować.

Regularny i wydajny sen

Kolejna kwestia to sen. Podczas spania nasz umysł i emocje się wyciszają, a my relaksujemy. Dlatego, jeśli w czasie dnia doświadczamy stresujących sytuacji, powinniśmy zadbać o wydajny i przede wszystkim regularny sen. W konsekwencji nie będziemy przemęczeni i rozdrażnieni, a złość będzie łatwiej nam opanować.

Zdrowa dieta

Na nasze psychiczne samopoczucie wpływa również to, co jemy. Emocjonalnej równowadze sprzyja jadłospis bogaty w warzywa i owoce, produkty lekkie i oryginalne w smaku. Z kolei warto unikać jedzenia nadmiernej ilości słodyczy i tłustych potraw. Udowodniono, że pogarszają one samopoczucie, a także - jak wiadomo - sprzyjają nadwadze, która może wpłynąć negatywnie na postrzeganie własnego ja.

Psychoterapia lub autoterapia

Jeśli wybuchy gniewu są częste oraz towarzyszy nam ciągłe poczucie pretensji do świata oraz złość, warto pomyśleć o psychoterapii lub zastosować tzw. autoterapię. Terapia pozwoli wypracować umiejętności radzenia sobie ze złością, a także pomoże zażegnać wewnętrzne i zewnętrzne konflikty. Nie warto się jej obawiać, ale uwierzyć, że zrozumienie swoich emocji zapewni spokój wewnętrzny oraz dobre samopoczucie psychiczne.

Naturalne środki wyciszające

Nerwy i silne emocje pomogą ukoić również zioła, które znane są ze swoich właściwości uspokajających. Warto pić je regularnie, jeśli często doświadczamy sytuacji stresowych. Dobrym wyborem będzie napar z melisy, żeń-szenia, dziurawca czy lawendy.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama