Reklama

Jak sprawdzić, czy ryba, którą kupujemy, jest świeża?

Ryba to nieodłączny element wigilijnego stołu. W Polsce zazwyczaj kupujemy karpia i przyrządzamy go na wiele sposobów: smażony karp w panierce, karp w galarecie, karp po żydowsku, itd. To smaczna ryba, ale pod warunkiem, że wybierzemy zdrowy okaz. Jak go rozpoznać? Podpowiadamy, po czym poznać zdrową rybę.

Zapach

Zacznijmy od zapachu. Kupując rybę na początku powinniśmy ją powąchać. Tylko po czym rozpoznać, że nie nadaje się ona do jedzenia? Po intensywnej woni. Jeśli jej zapach jest wyrazisty, to znak, że nie należy jej kupować.

Oczy

Następnie należy zwrócić uwagę na oczy. U zdrowej ryby powinny być błyszczące, niezmętniałe, z czarną wyraźnie zaznaczoną źrenicą oraz gałką oczną - lekko wypukłą lub płaską, w zależności od gatunku.

Mięso

Mięso zdrowej ryby jest zazwyczaj elastyczne i sprężyste. Łatwo to sprawdzić: wystarczy nacisnąć rybie mięso palcem. Jeśli pozostanie na nim ślad, to znaczy, że ryba jest nieświeża. Natomiast, jeżeli szybko zniknie, to znak, że ryba nadaje się do zjedzenia. Warto wiedzieć, że im dłużej ryba jest przechowywana, tym jej mięso staje się bardziej miękkie.

Reklama

Skóra i skrzela

Podczas zakupu ryby należy również zwrócić uwagę na wygląd skóry oraz płuc. Świeża ryba powinna mieć przezroczysty śluz na skórze, a sama skóra powinna być jednolita, błyszcząca i sprężysta. Świeżą rybę można rozpoznać też po wyglądzie skrzeli i szczęk. U świeżej ryby skrzela są ciemno różowe i przylegają do ciała. Jeżeli są ciemne lub blade, lepiej nie kupować takiej ryby.

Płetwy

Warto spojrzeć również na płetwy. Powinny mieć one naturalny kształt i regularną strukturę. Dobrze, jeśli są lekko wilgotne. Jeśli są postrzępione lub mają ubytki, lepiej nie kupować takiej ryby.

Sprawdzony trik

Jeśli kupujemy świeże ryby, warto znać sprawdzony trik, który ułatwi nam rozpoznanie, czy ryba jest świeża. Wystarczy włożyć rybę do miski lub garnka z wodą. Ryba, która nadaje się do zjedzenia, powinna opaść na dno. Z kolei niezdatna wypłynie na powierzchnię.

Na co zwrócić szczególną uwagę kupując karpia?

Karpia najlepiej kupować żywego lub uśmierconego, ale warto pamiętać, że powinien być oprawiony na miejscu lub w sklepie. Zdrowy karp zazwyczaj pływa w zbiorniku grzbietem do góry. Polecamy nie kupować karpia ze zbiornika, w których jest ich dużo i nie mają, gdzie swobodnie mogą się poruszać. Takie ryby zazwyczaj są otępiałe. Efekt? Będą niesmaczne i gorzkawe.

Kolejna ważna wskazówka to waga karpia. Najlepiej, żeby ważył od 1,5 od 2,5 kilograma. Zbyt duży karp może być tłusty, a z kolei małą rybę będzie trudno poćwiartować. Przy zakupie ryby warto zwrócić również uwagę na jej brzuch. Ten u zdrowego karpia powinien być okrągły. Zapadnięty brzuch może wskazywać na fakt, że ryba jest chora.

Karp, który jest zdrowy, powinien również pływać spokojnie w wodzie, bez piany. Oczy żywej ryby nie powinny być mętne, skrzela winny mieć krwistoczerwoną barwę, a kolor skóry i płetw powinien przypominać barwę świeżo złowionej ryby.

Pamiętajmy, by żywych karpi nie przynosić do domu w foliowych torebkach. Najlepiej włożyć je do siatki lub płóciennej torby i możliwie szybko umieścić z zimnej w wodzie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama