Reklama

Jak sprawić, by złamane kości zrastały się szybciej?

Ból towarzyszący złamaniu kości jest przeszywający, a sama złamana kość utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Złamana noga czy ręka może skutecznie unieruchomić nas w domu oraz utrudnić wykonywanie podstawowych czynności takich jak kąpiel, czy przygotowanie obiadu. Oczywiście aby kości się zrosły potrzeba czasu, jednak istnieją naturalne sposoby, które pomogą przyspieszyć ten proces. Żywokost lekarski jest to zioło, które używane jest w medycynie ludowej w celu leczenia ran, skaleczeń, poparzeń, problemów żołądkowych ale i złamanych kości.

Jak przygotować okłady z żywokostu?

To bardzo proste, wystarczy użyć około 70 gram korzenia żywokostu i umieścić w garnuszku. Wlać litr wrzącego mleka i gotować przez 20 minut, a następnie odstawić na 6 godzin. Po upływie zalecanego czasu namoczyć w mieszance czysty ręcznik i umieścić go na obolałym miejscu. Opatrunek należy zmieniać co 4 godziny w ciągu pierwszych 24 godzin. Później czas ten można wydłużyć.

Innym sposobem, aby przygotować okład z żywokostu jest posiekanie 80 gramów liści żywokostu i zalanie ich wódką. Miksturę po zalaniu najlepiej umieścić w szczelnie zamkniętym słoiku i odstawić na dwa tygodnie. Dobrze jest przemieszać miksturę kilka razy dziennie i przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.

Reklama

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o żywokoście?

Żywokost jest rośliną, która pochodzi z Europy, jednak rośnie również na terenach Azji, Ameryki Północnej oraz Australii. Liście rośliny są pokryte drobnymi włoskami i kolcami więc najlepiej zrywać je w rękawiczkach. Łodyga wyrasta z podstawowych liści, które mają mniejsze liście i fioletowe kwiaty, które kwitną od początku maja do końca lata. Korzeń żywokostu jest czarny na zewnątrz i ma biały środek. Botanicy opisują go jako mięsisty i soczysty.

Najlepszym sposobem, aby rozwijać żywokost jest użycie sadzonek korzeniowych. Sadzonki roślin należy wsadzić do ziemi oraz regularnie sprawdzać, czy mają odpowiednią ilość wody.  Chociaż żywokost jest świetnym ziołem do stosowania zewnętrznego, to nie powinniśmy go spożywać z powodu wystąpienia pewnych alkaloidów w roślinie, które niestety mogą uszkodzić wątrobę. Najlepiej więc stosować żywokost tylko i wyłącznie na obrażenia zewnętrzne, takie jak złamania czy stłuczenia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kości | złamania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy