Jak szybko pozbyć się kaca? Sprawdzone sposoby
Nie trzeba nadużywać trunków, aby doświadczyć zatrucia alkoholem. Jego skutki, czyli kac, to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która potrafi bardzo uprzykrzyć funkcjonowanie i wykluczyć z normalnego życia na kilka godzin. Oczywiście, najlepiej wieczór wcześniej całkowicie zrezygnować z alkoholu, ale czasem wnoszenie toastów może być nieuniknione albo - co gorsza - przedłużyć się. Aby szybko pozbyć się meczącego kaca, warto znać sprawdzone sposoby, które pomogą szybko stanąć na nogi.
Wiele osób błędnie myśli, że kac powstaje wskutek przedawkowania alkoholu. Oczywiście, jest to najczęstsza przyczyna jego obecności, ale może być również wynikiem wypicia nawet niewielkiej ilości. Wszystko przez to, że podczas metabolizacji alkoholu powstaje aldehyd octowy i kwas octowy, które są głównymi winowajcami kaca. Im więcej wypijemy, tym też bardziej jesteśmy odwodnieni, co tylko wzmacnia dolegliwości. A jak objawia się kac? To przede wszystkim silny ból głowy i brzucha, nudności, wymioty, osłabienie, zmęczenie i senność.
Jeśli jesteśmy po suto zakrapianej imprezie i kac nas męczy od samego rana, trzeba przede wszystkim zapewnić sobie odpowiednią dawkę odpoczynku oraz porządnie nawodnić organizm. Najlepsza będzie niegazowana woda mineralna z dodatkiem cytryny i odrobiny soli. Taki napój dostarczy nie tylko minerałów, ale również niezbędnej witaminy C oraz sodu. Co jeszcze warto pić? Nie wolno zapominać o sokach owocowych, które obfitują we fruktozę, niezbędną do prawidłowej pracy układu nerwowego. Oczywiście, warto również sięgnąć po stare, babcine napoje. Niezastąpionymi może się okazać sok po kiszonych ogórkach albo kapuście!
Jeśli męczy nas kac, to pewnych napojów trzeba się również wystrzegać. Chodzi przede wszystkim o tzw. klina, czyli kolejnej dawce napojów wyskokowych. Choć może on przynieść chwilową ulgę, to może po pewnym czasie wrócić ze zdwojoną siłą. Podobna jest sytuacja z kawą oraz herbatą - choć oba napoje zawierają substancje pobudzające, czyli kofeinę i teinę, to lepiej z nich podczas kaca zrezygnować, gdyż szybko prowadzą do odwodnienia organizmu.
W czasie kaca apetyt raczej nie dopisuje, ale to nie znaczy, że trzeba całkowicie z posiłków rezygnować. Niestety, śniadanie może wzmóc nieprzyjemne dolegliwości i skończyć się wymiotami. Wtedy należy zapewnić sobie solidną dawkę nawodnienia. Dopiero później warto coś zjeść, ale trzeba zaznaczyć, że posiłki muszą być treściwe i równocześnie lekkostrawne. Zjadanie fast-foodów czy innych tłustych rarytasów może obciążyć wątrobę i przeciążyć żołądek. Lepiej zjeść jajecznicę lub chudy rosół. Oczywiście, nie wolno pomijać warzyw i owoców, które zawierają solidną dawkę potasu i magnezu. Prym wiodą banany, pomidory i szpinak.
Aby kac nie męczył nas przez cały dzień, należy podjąć kilka kroków, aby pobudzić organizm. Choć nie zalecane są kawa i herbata, to warto wziąć letni prysznic! To nie tylko sposób na to, aby się rozbudzić po ciężkim wieczorze, ale to również wymierna metoda, aby pobudzić krążenie. Jeśli pozwalają nam siły, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pójść na krótki spacer. Ważne jest to, aby podczas kaca zbytnio się także nie forsować.
Zobacz także:
Czy świąteczne jedzenie jest zdrowe? Fakty i mity
Goździki - zimowa przyprawa pełna aromatu. Właściwości lecznicze
Mak - czy jest zdrowy? Właściwości lecznicze i działanie maku