Reklama

Jak uchronić się przed zmarszczkami?

Zmarszczki powstają w procesie starzenia się skóry. Pod wpływem czynników biologicznych oraz bodźców zewnętrznych dochodzi do obniżenia poziomu ważnych dla niej związków: kolagenu i elastyny, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu dobrej kondycji cery. Czas nieuchronnie wpływa na starzenie się skóry, ale domowymi sposobami można ten proces spowolnić. Jak uchronić się przed zmarszczkami? Jakie są przyczyny ich powstawania? Do czego przyda się olejek rycynowy w codziennej pielęgnacji twarzy? Przekonajmy się.

Jakie są przyczyny powstawania zmarszczek?

Prócz biologicznych i genetycznych procesów tworzenia się zmarszczek istnieją ponadto inne, które znacząco wpływają na niekorzystną kondycję skóry. Najczęściej wymienia się: działanie promieniowania UV, czyli nadmierną ekspozycję na światło słoneczne albo opalanie się; palenie papierosów, które zanieczyszczają skórę; częste odchudzanie się i złą dietę, zaburzającą gospodarkę hormonalną; stres wspomagający wydzielanie się kortyzolu – powoduje on starzenie się skóry; oraz spożywanie alkoholu i narkotyków, które pozbawiają organizm cennych substancji i równocześnie go wyniszczają.

Reklama

Jaka wygląda profilaktyka tworzenia się zmarszczek?

Zawsze lepiej zapobiegać dolegliwościom, niż je leczyć. W przypadku zmarszczek niestety jesteśmy skazani na ich powstawanie, ale zdrowy tryb życia może spowolnić proces starzenia się skóry. W pierwszej kolejności powinniśmy zmienić nasze codzienne przyzwyczajenia: zerwać z używkami lub je drastycznie ograniczyć; wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe, tak aby posiłki obfitowały w cenne wartości odżywcze. Istotny jest również ruch, więc w miarę możliwości warto uprawiać sport albo zadbać o rekreacyjną aktywność fizyczną, na przykład jazdę na rowerze lub długie spacery. Ponadto trzeba intensywnie nawadniać organizm, by uzupełniać niedobory minerałów.

Jak pozbyć się zmarszczek?

Przede wszystkim należy zapewnić skórze twarzy odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Nie trzeba wydawać fortuny w salonach medycyny estetycznej, by dłużej cieszyć się młodym wyglądem. Warto jednak zadbać o codzienną pielęgnację twarzy, nanosząc odpowiednie kremy przeciwzmarszczkowe, które zawierają cenne substancje odżywcze. Najważniejszą z nich jest witamina E, która nazywana jest witaminą młodości, ale równie ważne są witaminy A, B oraz C. Istotne jest również to, by nanoszeniu kremu towarzyszył masaż: wystarczy kulistymi ruchami masować twarz ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, na których najczęściej pojawiają się zmarszczki, czyli czoło, okolice ust oraz oczu. Taki zabieg najlepiej stosować przez około 2 minuty dziennie, pamiętając o tym, by ruchy nie były zbyt mocne i intensywne.

Specyfiki, które można wykorzystać w codziennej pielęgnacji twarzy

*Olej kokosowy – jest bardzo tłusty i skutecznie nawilża skórę twarzy. Okazuje się pomocny w wykonywaniu masażu lub do stosowania okładów, ale z powodzeniem można włączyć go do codziennej diety. Najlepsza okaże się wersja nierafinowana, tłoczona na zimno – ma najwięcej wartości odżywczych.

*Olej lniany – korzystnie wpływa na kondycję skóry twarzy. Można go włączyć do codziennej diety albo używać jako składnika odżywczych maseczek. Regularnie stosowany skutecznie zapobiega tworzeniu się zmarszczek oraz wyraźnie redukuje te istniejące.

*Olejek rycynowy – olejek, który ma wszechstronne działanie. Wystarczy nanieść go wacikiem na istniejące zmarszczki na twarzy, by po jakimś czasie zobaczyć wyraźne efekty - zmarszczki staną się płytsze i mniej widoczne.

*Algi morskie – zawarta w nich spirulina działa kojąco na twarz, poprawia jej ukrwienie oraz pH skóry, co sprawia, że cera staje się elastyczna i mniej podatna na powstawanie zmarszczek.

*Owoce – winogrono, ananas i papaja: plasterki tych owoców można nanosić bezpośrednio na zmarszczki. Włączenie ich do diety spowoduje dostarczenie organizmowi niezbędnych substancji odżywczych oraz witamin.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy