Jak udrożnić zatkane zatoki? Sprawdzone sposoby
Mimo że zaczęła się już wiosna kalendarzowa, niskie temperatury nie odpuszczają, a grypa i przeziębienie ponownie szaleją. W efekcie co drugi z nas kicha, smarka i kaszle. Przeziębieniu i grypie często towarzyszy również ból zatok spowodowany gromadzeniem się w nich kataru. Utrudnia on skupienie się, pracę i naukę. Podpowiadamy sprawdzone sposoby, jak się go pozbyć i szybko udrożnić zatoki.
Inhalacje to jedna z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod leczenia kataru i udrożniania zatok. Jak przygotować inhalacje? Wystarczy zagotować około jeden litr wody, dodać do garnka kilka kropel olejku miętowego. Następnie przykrywamy głowę ręcznikiem i głęboko wdychamy opary przez około 10 minut. Inhalacje najlepiej powtarzać codziennie do momentu ustania kataru i odetkania zatok.
Napar z imbiru
By udrożnić drogi oddechowe, warto pić również herbatkę przygotowaną na bazie świeżego korzenia imbiru. Ta aromatyczna przyprawa wykazuje właściwości przeciwzapalne i lecznicze, a także wzmacnia odporność. Pomoże wyleczyć katar i odetkać zatoki. Napar z imbiru najlepiej pić trzy razy dziennie.
Z bólem zatok rozprawią się ciepłe okłady, które możemy przygotować z ugotowanego woreczka kaszy lub soli leczniczej. Gotujemy woreczek kaszy, następnie odstawiamy go na chwilę do ostudzenia i przykładamy do czoła. Natomiast sól leczniczą (kilka łyżek) rozpuszczamy w 500 mililitrach ciepłej wody, moczymy w roztworze ręcznik i przykładamy do czoła.
Ostre przyprawy
Podczas kataru warto wzbogacić dietę pikantnymi przyprawami, które wykazują właściwości oczyszczające drogi oddechowe. Świetnie sprawdzą się chili i czarny pieprz. Najlepiej dodawać je do potraw, a także do napojów. Szybko odczujemy ulgę.
Jeśli dopadł nas katar i ból zatok, należy zwiększyć ilość wody codziennie dostarczanej do organizmu. Przypomnijmy, że optymalna dzienna dawka wody to osiem szklanek. Gdy męczy nas katar, należy zwiększyć ilość wody co najmniej do 10 szklanek dziennie.