Reklama

Reklama

Jak uniknąć „ciężkich” nóg?

Po obudzeniu, przed wstaniem z łóżka rozmasuj nogi od czubków palców w górę do łydek. To samo zrób przed położeniem się spać.

W miarę możliwości 2–3 razy dziennie polewaj nogi chłodną wodą i masuj szorstką gąbką od kostek w górę. Noś odpowiednie ubranie i obuwie. Rajstopy, skarpety nie powinny uciskać nóg, chyba, że są to specjalne wyroby uciskowe, zalecone przez lekarza.

Reklama

Podobnie buty. Unikaj noszenia wysokich obcasów, bo wtedy łydka jest usztywniona, mięśnie nie pracują i krew nie jest wypompowywana z żył.

Przerwy w pracy na rozruch

Jeśli dużo siedzisz, co godzinę wstawaj, by pochodzić. Przy pracy stojącej pobudzaj krążenie w żyłach, przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę i poruszając stopami w górę, w dół, na boki.

Na koniec dnia... nogi w górę! Codziennie poleż chwilę ze swobodnie wyciągniętymi nogami. Powinny znajdować się trochę powyżej linii serca. To bardzo ułatwia odpływ krwi z kończyn.

Uwaga na wysokie temperatury i dietę

Zrezygnuj z gorących kąpieli, sauny, opalania nóg i depilacji gorącym woskiem. Ciepło powoduje poszerzenie żył i zaleganie w nich krwi. Jedz więcej pokarmów z witaminą C i E, błonnikiem, wapniem i magnezem. Działają wzmacniająco na układ żylny. Ogranicz sól i tłuszcze zwierzęce, które szkodzą nie tylko tętnicom, ale także żyłom.

Dowiedz się więcej na temat: nogi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje