Reklama

Jak usunąć drzazgę ze skóry?

Ciepła pogoda sprzyja spacerom na łonie natury. Często wybieramy się z dziećmi do lasu, aby odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Czasami chwila nieuwagi powoduje, że w skórę wbija się drzazga. Jej obecność może być bolesna, a metody ich wyciągania – skomplikowane. Czasami ich usunięcie wymaga interwencji chirurgicznej, ale w większości przypadków, można to zrobić samodzielnie. Jak usunąć drzazgę ze skóry? Do czego może się przydać soda oczyszczona albo maść ichtiolowa? Przekonajmy się.

Wyciągnij drzazgę

Jeśli drzazga wystaje ze skóry, w łatwy sposób można wyciągnąć ją pęsetą. Wystarczy złapać nią jej końcówkę oraz zdecydowanym ruchem ją wyciągnąć. Nie wolno zapominać o dezynfekcji drobnej rany, która pozostanie w miejscu drzazgi – można ją dokładnie przemyć ciepłą wodą z mydłem lub sięgnąć po specjalny środek z apteki.

Co zrobić, jeśli drzazga znajduje się pod skórą?

Jeśli drzazga znajduje się całkowicie pod skórą, zadanie jest utrudnione. Niegdyś wyciąganą ją igłą do szycia albo jałową ze strzykawki, co może – szczególnie dzieciom – sprawiać ból. Jeśli podejmujemy się tej metody, warto pamiętać, aby ostrze było sterylne, a po wyciągnięciu drzazgi dokładnie zdezynfekować ranę.

Reklama

Inne metody wyciągnięcia drzazgi

Istnieją metody, dzięki którym można wyciągnąć drzazgę praktycznie bezboleśnie. Warto sięgnąć po pumeks, którym wystarczy delikatnie pocierać (wzdłuż ciała obcego) skórę i szybko ją wyciągnąć. Dobrze jest wcześniej ją namoczyć w wodzie z dodatkiem mydła.

Metody bezinwazyjne

Istnieją metody, które można z powodzeniem zastosować u małych i wrażliwych dzieci. Skórę z wbitą drzazgą wystarczy dokładnie posmarować maścią ichtiolową, a następnie całość zabandażować opatrunkiem. Po upływie doby, drzazga sama wyjdzie ze skóry. W zastępstwie można użyć odrobinę sody oczyszczonej wymieszanej z wodą (tak, aby powstała gęsta papka) i całość szczelnie owinąć opatrunkiem. Działanie sody jest szybsze – ciało obce wyjdzie samoistnie po kilku godzinach.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli drzazga znajduje się w trudnym do usunięcia miejscu, np. pod paznokciem, na zgięciu palców, a dodatkowo pojawił się stan zapalny oraz wypływa z niej ropna wydzielina, lepiej udać się po pomoc do specjalisty, który w znieczuleniu miejscowym, szybko usunie drzazgę.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy