Jak walczyć z bólami karku?
Bóle karku to zmora osób pracujących w pozycji siedzącej, jak i fizycznie. W pierwszym przypadku ból pojawia się w wyniku zastania mięśni. Z kolei w drugim na skutek ich przeciążenia. Ale to niejedyne przyczyny bólu karku. Zaliczamy do nich również: spanie w nieodpowiedniej pozycji, stres, a także przebywanie w pomieszczeniach, gdzie jest przeciąg. Jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy sprawdzone sposoby.
By nasz kręgosłup był w dobrej kondycji, nie możemy doprowadzać do jego bezruchu. Każdy z nas powinien o tym pamiętać, ale w szczególności osoby pracujące przed komputerem. Z pewnością pomogą regularne ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie karku.
Ćwiczenia głową
Przechylamy głowę do tyłu, później do przodu, a następnie do prawego oraz lewego ramienia. Następnie skręcamy głowę maksymalnie w lewo i prawo. Powtarzamy czynność kilka razy.
Naciskanie głowy
Obejmujemy lewą ręką głowę od tyłu, kładziemy na niej prawą dłoń i naciskamy nią przez chwilę, by zmusić ją do skrętu w lewo. Powtarzamy czynność, zmieniając stronę.
Przepychanie czoła
Kolejne ćwiczenie można nazwać przepychaniem czoła. Niweluje ono ból mięśni i karku, a jednocześnie masuje okolice zatok czołowych. Jak je wykonać? Stajemy w rozkroku, pozostawiając około 20 centymetrów między jedną a drugą stopą. Opieramy obydwie dłonie na czole, trzymając je pionowo (palce powinny zostać wsunięte ponad czoło) i staramy się dość mocno popychać głowę, a jednocześnie stawiać opór. Powoli liczymy do dziesięciu, a następnie odpuszczamy licząc do pięciu. Następnie powtarzamy ćwiczenie jeszcze dziesięć razy. Głowę możemy naciskać raz jedną, raz drugą dłonią. Ćwiczenie będzie bardziej urozmaicone.
Koszyczek
Koszyczek jest ćwiczeniem, które wzmacnia mięśnie położone wzdłuż kręgosłupa szyjnego, a przy okazji barki, wewnętrzne części ramion oraz klatkę piersiową. By je wykonać, należy usiąść na krześle, wyprostować plecy i oprzeć się. Stopy układamy swobodnie na podłodze (jeśli krzesło jest zbyt wysokie, podłóżmy pod stopy jakiś przedmiot). Dłonie splatamy z tyłu w kształt koszyczka, łokcie odchylamy mocno na boki (powinny być na wysokości uszu). Rękami naciskamy delikatnie na tył głowy. Jednocześnie staramy się stawiać głową opór. Odliczamy do dziesięciu i zwalniamy nacisk, następnie liczymy do pięciu. Znowu naciskamy i zwalniamy ucisk. Ćwiczenie należy powtarzać od dziesięciu do dwunastu razy. Po każdej skończonej serii rozluźniamy na chwilę mięśnie "strzepując ramiona".
Ulgę przy bólach karku przyniosą również masaże. W tym przypadku sprawdzi się zarówno masaż relaksacyjny, jak i klasyczny. Dzięki masażom rozluźniamy mięśnie karku. Masaże zaleca się wykonywać przed ćwiczeniami. Jeśli nie ma w pobliżu kogoś, kto mógłby wykonać masaż, a nasze dolegliwości są nasilone, możemy zrobić to samodzielnie. Wystarczy, że rozluźnimy mięśnie karku i będziemy ugniatać je tak, jak ciasto.
Ciepłe okłady
Jeśli dopadnie nas ból karku, zachęcamy zastosować ciepłe okłady. Najprościej będzie zamoczyć ręcznik w ciepłej wodzie, a następnie obłożyć nim kark. Sprawdzą się również masaż ciepłym prysznicem lub okład termoforem.
By nasz kark wydajnie odpoczywał w czasie snu, musi przyjąć odpowiednią pozycję. Gdy będziemy spać na złej poduszce lub - co gorsza - kilku poduszkach, naszej szyi nieustannie będą dokuczać bóle. Najlepiej zaopatrzyć się w poduszkę ortopedyczną, która zadba o naszą szyję podczas snu.
Regularna aktywność fizyczna
Jeśli często dokuczają nam bóle karku, powinniśmy pamiętać również o regularnej aktywności fizycznej, która pomoże zapobiec dolegliwościom tego typu. Nie chodzi o ciężkie ćwiczenia na siłowni, ale o regularne spacery czy fitness. To naprawdę pomaga!
Pamiętajmy, że jeśli bóle karku są bardzo silne i nie ustępują, mimo stosowania się do powyższych porad, należy zgłosić się do lekarza.