Reklama

Jak walczyć z nerwicą żołądka

Nerwica żołądka to dość powszechna dolegliwość. Warto jej przeciwdziałać, bo jej objawy mogą się nasilać.

Silne emocje bywają przyczyną kłopotów z układem pokarmowym. Pojawiają się uciążliwe objawy wynikające z zaburzeń funkcjonowania żołądka i jelit. Najczęściej są to bolesne skurcze i biegunka, uporczywe gazy.

Mogą wystąpić nudności i wymioty, odbijania, zgaga, „podchodzenie” jedzenia do gardła. Czasami wzdęcia i zaparcia, brak apetytu. Na dolegliwości te szczególnie narażone są osoby wrażliwe. A także będące pod wpływem ciągłego stresu, lęku, żyjące w pośpiechu, niedosypiające, zmęczone.

Opisane objawy nie zawsze występują jednocześnie ze stresującą sytuacją. Czasem pojawiają się przed lub po niej (nawet kilka dni), dlatego trudno rozpoznać, że to nerwica. Wskazówką mogą być zmiany nastroju, kłopoty ze snem, nadmierna potliwość itd. Nasz brzuch tak silnie reaguje, bo jest bardzo unerwiony.

Reklama

Zdaniem naukowców zlokalizowana w nim bogata sieć neuronów jest niemal tak skomplikowana, jak ta w mózgu. Emocje rodzące się w mózgu, są przekazywane do żołądka i jelit.

Gdy nerwica objawia się skurczami, pomogą środki rozkurczowe. Nudności i wymioty złagodzą krople żołądkowe, biegunkę węgiel aktywowany lub Smecta. Leki uspokajające i przeciwlękowe przyjmujemy tylko w porozumieniu z neurologiem czy psychiatrą. Można też sięgać po naturalne preparaty wyciszające.

Osoby wyjątkowo nieodporne na stres powinny udać się do psychologa. Podstawą jest zmiana trybu życia. Trzeba zadbać o dobry sen i relaks; zarwane noce nasilają objawy nerwicy! W odstresowaniu się pomaga aktywność : ćwiczenia lub choćby spacery.

Dobre efekty daje muzyko- i aromaterapia. Warto unikać palenia papierosów, picia alkoholu, mocnej kawy i herbaty: podrażniają błonę śluzową żołądka. Wskazane jest jedzenie lekkostrawne. Na czarnej liście są napoje gazowane, słodycze, ostre przyprawy, tłuste i smażone dania.

Jedzmy warzywa i owoce. Przed szkodliwym działaniem soków trawiennych żołądek chronią zwłaszcza banany. A także wywar z siemienia lnianego.

Ciepło działa rozkurczowo

Dlatego bolesne skurcze w brzuchu złagodzi ciepła kąpiel albo położenie na brzuchu gorącego termoforu. Doraźnie można zażyć dostępny bez recepty lek o działaniu rozkurczowym, np. No-spa, Galospa, Deespa.

Zioła ratunkowe

Herbatki ziołowe przynoszą ulgę w dolegliwościach nerwicowych. Warto pić je codziennie, zastępując nimi czarną herbatę. Szczególnie warte polecenia są:

- melisa – działa rozkurczowo, odpręża, uspokaja, pomaga zasnąć;

- rumianek – bardzo łagodnie wycisza i koi;

- mięta – rozluźnia, reguluje pracę układu pokarmowego, likwiduje wzdęcia;

- krwawnik – ma również działanie rozkurczowe, poprawia trawienie;

- chmiel – zawiera substancję o nazwie lupulina, która wycisza, uspokaja, działa nasennie;

- piołun – likwiduje ból brzucha, wzmaga trawienie, poprawia apetyt;

- kozłek lekarski – działa nasennie, przeciwlękowo, ułatwia zasypianie.

Uspokajające olejki zapachowe: jaśminowy, z lawendy, rumianku, wanilii. Osobom narażonym na długo trwały stres szczególnie polecany jest sosnowy.

Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy